Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První den kongresu ODS skončil, delegáti spěchali na večírek

Česko

  20:35aktualizováno  22:48
PRAHA - Kongres ODS uzavřel v sobotu dvě hodiny před půlnocí svůj první jednací den. Tedy oficiálně, protože poté se delegáti přesunuli na večírek. Delegáti měli večer v plánu diskutovat o programové Vizi 2020. Spíše než v jednacím sále se však zdržovali v kuloárech, a to včetně členů stranického vedení. Postěžoval si na to poslanec Petr Bratský, když už před 21:00 konstatoval, že v sále jsou přítomni pouze dva místopředsedové.

Mirek Topolánek a Lucie Talmanová na večírku po prvním dni 20. kongresu¨ODS foto: ČTK

Kvůli malému počtu delegátů v jednacím sále grémium krátce před tím neuspělo s návrhem změnit program kongresu a jednat ještě  večer například o černých duších a vlivu podnikatelů.

O možnosti přerušit večer programovou diskusi a za zavřenými dveřmi hovořit o bolestivých tématech mluvili organizátoři sněmu už v jeho úvodu. Nakonec ale v sále chybělo tolik delegátů, že sněm nebyl schopný hlasovat.

Dostatek lidí nesehnali zájemci o debatu ani po opakovaných výzvách směrovaných do kuloárů a přilehlých restauračních prostor, kam se podstatná část účastníků kongresu přesunula.

20. kongres ODS

Po uzavření prvního dne kongresu čeká ještě občanské demokraty ve vysočanském hotelu Clarion večírek.

Není jasné, zda na debatu o vnitrostranických problémech ODS dojde v neděli. Kongres nicméně bude zřejmě ještě hlasovat o tom, zda má strana svolat nový volební sněm, a otevřít tak cestu k výměně vedení před sněmovními volbami.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič řekl, že Topolánkovi kritici svolání volebního kongresu zřejmě navrhnou v neděli při schvalování závěrů kongresu. Šance, že uspějí, podle něj ale není veliká.

Čtěte více

"Nejsme anarchisté, budeme respektovat většinovou vůli kongresu," řekl Gandalovič. Topolánkovi oponenti při dnešním hlasování o programu kongresu neuspěli s žádostí, aby se na něm hlasovalo o důvěře předsedovi strany.

Neprosadili ani možnost odvolání šéfa strany a nepochodili ani s návrhem, aby se mohlo na kongresu hlasovat tajně.

Většina straníků nového lídra nechce

Převaha těch, kteří před volbami "přepřahat" nechtějí, byla poměrně výrazná. Pro "test důvěry předsedy" se vyslovila o něco více než čtvrtina sněmu. Pro tajné hlasování 189 z 523 delegátů. Podle Gandaloviče je pravděpodobné, že se tyto počty přes noc příliš nezmění, a neuspěje tedy ani návrh na svolání nového kongresu.

Tento požadavek podle něj ale několikrát zazněl a stojí za ním významná část strany. Mělo by se o něm tedy nakonec také demokraticky hlasovat. Také zástupci jihočeské ODS dali najevo, že uvažují o návrhu na svolání volebního kongresu v závěru jednání nynějšího sněmu.

Delegáti kongresu po vystoupení vedení strany diskutovali o programovém dokumentu Vize 2020. Do diskuse se jich přihlásilo na sedm desítek, což při dodržení pětiminutové maximální lhůty příspěvku znamená šest hodin.

Moderátor kongresu Jan Zahradil proto navrhl, aby byla diskuse uzavřena podle návrhu programu ve 22:00 a řečníci se k ní vrátili v neděli ráno.

Skupina dívek představujících Marťany a postava předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v obleku kosmonauta

Delegáti sjezdu dnes také volí do širšího vedení strany tři nové členy z krajů, kde členská základna stoupla nad hranici určenou pro počet zástupců ve výkonné radě. Nové lidi by tak měly v širším vedení mít Praha a Ústí nad Labem. Právě na severu Čech ale vznikly problémy s nabíráním "černých duší". Kandidáti v prvním kole volby hlasováním neprošli.

Kongres bude kvůli problémům s nekontrolovatelným rozrůstáním členské základny v neděli přijímat nová pravidla. Stanovy mají podle návrhu nově konstatovat, že počet delegátů kongresu se nemá odvíjet od počtu členů jednotlivých sdružení a počet delegátů má být fixní a částečně vázaný na volební výsledky regionů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat