Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědci nástup sucha a vedra čekali. Překvapila je ale rychlost a razance extrémního počasí

Česko

  14:29
PRAHA - Klimatické změny zkoumají tisíce vědců a existují stovky modelů, jak se v dalších dekádách asi promění podnebí.

Západ Slunce přináší alespoň drobné ochlazení. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nesnesitelné horko. Tropické teploty nejspíš potrvají celý srpen

Jsou nynější vedra, sucha a teplotní extrémy v Česku něčím překvapivé? „Právě toto modely a scénáře předpokládaly. Překvapující je spíše razance, s jakou to nastoupilo, to je nečekané. Efekt sucha v posledních pěti letech je skutečně gradující,“ řekl LN Michal V. Marek, ředitel střediska CzechGlobe při Akademii věd. Jeho výzkumníci se podíleli třeba na klimatologickém modelu americké kosmické agentury NASA.

V horkých dnech jsou koupaliště přeplněná. Na snímku pražské Podolí.
Svítání v Rudolci na Vysočině.

Výhledy jsou dle ekologa Marka různé; ty nejpesimističtější vypadají pro střední Evropu až strašidelně. „Mluví i o tom, že za takových patnáct dvacet let tu nebudeme mít zimy se sněhem, což je průšvih,“ říká profesor Marek. Sníh slouží jako zásobník vody. Kdyby zimní měsíce propršely, voda by se v krajině „poztrácela“ o dost dříve.

Intersucho i změny plodin

Akademici z centra CzechGlobe a Mendelovy univerzity se podílejí i na provozu serveru Intersucho.cz, který nabízí aktuální předpovědi pro jednotlivé oblasti v České republice. Předpověď na příští týden, jež kombinuje pět modelů (evropský, americký, kanadský, britský, francouzský), předvídá na většině území výrazná až extrémní sucha.

Nejhůře mají být zasaženy severovýchodní Čechy, lepší situace se dá čekat na jižní Moravě.

Nedávno vědci z CzechGlobe vysoutěžili 340 milionů korun na projekt SustES, jenž má připravit strategie potravinové bezpečnosti v nepříznivých přírodních podmínkách. „Řeší též návrhy změn složení plodin. Řekněme, že v budoucnu už nebude hlavní plodinou pšenice, ale třeba čirok. Máme i modelové situace, jak měnit agrotechniku s ohledem na to, že s vodou bude zle,“ připomíná Marek.

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...