Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědci vyrazili do Antarktidy

Česko

  10:05
BRNO - Polibky, úsměvy i slzami v očích. Tak začala dosud největší expedice našich vědců do Antarktidy. Tým expertů brzy naplno zprovozní první stálou základnu naší země na ledovém kontinentu, přesněji na ostrově Jamese Rosse.

Češi se usídlí na Antarktidě. foto: ČTK

Nese jméno Johanna Gregora Mendela.

Ani sami vědci, jejichž základ tvoří odborníci brněnské Masarykovy univerzity, nevědí, kdy přesně do svého dvouměsíčního domova dorazí.

„Jako správná expedice máme několik scénářů. Optimistický počítá s tím, že bychom Nový rok přivítali na argentinské stanici Marambio jako celá skupina, pokud se tam do té doby podaří přepravit všechny osoby a expediční materiál,“ plánuje biolog Miloš Barták.

Pravděpodobnější je však podle něj opatrná varianta, že budou mezi Jižní Amerikou a Antarktickým poloostrovem čekat na vhodné letecké počasí. „Tam nemůžete plánovat s přesností na den, vždy rozhoduje počasí,“ doplnil.

Včera základ patnáctičlenného týmu vyrazil z Brna na vídeňské letiště. Partneři vědců to brali s úsměvem. „Už jsem si na jeho cestování zvykla. Vždyť i jméno naší dcery jsme před dvěma lety plánovali po internetu. Naštěstí to nebyla žádná Polárka, ale Katka,“ smála se Gabriela Lásková, manželka jednoho z účastníků výpravy Kamila Lásky. „Budeme na satelitním telefonu a na internetu,“ utěšoval všechny vedoucí výpravy Pavel Prošek.

Hlavní komponenty nutné k vědecké práci budou na výpravu čekat v jižním Chile v celním skladu. „Do osobních zavazadel nebereme jídlo ani pití, ale zase jen další vybavení a přístroje, které nesnesou hrubé zacházení,“ řekl Barták.

„Posledních sedmdesát kilometrů nás čeká let vrtulníky, startovat bychom měli z jednoho argentinského vojenského letiště,“ popsal závěrečnou fázi cesty Prošek. Letecká doprava by měla zamezit problémům, s nimiž se polárníci potýkali při přípravě stanice v antarktickém létě 2004/2005. Tehdy loď, na níž se měli plavit, narazila v úzkých průlivech Ohňové země na skalisko a nemohla pokračovat v cestě. Členům výpravy pak pomohl ledoborec chilského válečného námořnictva Almirante Viel.

Celkem bude po další dva měsíce, v době antarktického léta, pracovat na stanici patnáctičlenný tým. Mezi muži je vůbec poprvé i jedna žena, Olga Bohuslavová, která se výpravy účastní v rámci svého doktorandského programu.

„Se studenty počítáme i do budoucna. Myslím, že to může být velmi atraktivní zvláště pro ty, kteří rádi pracují v terénu a rozhodli se bádat nejen u zeleného stolu. Úmyslně neříkám v laboratoři, protože ty na základně máme také,“ podotkl Prošek, který s nadhledem nazývá stanici kampusem Masarykovy univerzity v Antarktidě.

Právě tato škola totiž zajistila nejen stavbu základny, ale zaštiťuje i její provoz. Výzkumníci se hodlají zaměřit na poznání ekosystému odledněného území, a to jak jeho složek neživých, tak živých. Lokalita, kde nová stanice stojí, prodělává totiž v současné době pravděpodobně největší oteplování na planetě.

Projekt výzkumné stanice vznikl v roce 1999 v Geografickém ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Základna s kapacitou 15 až 20 pracovníků na ostrově Jamese Rosse byla dokončena letos v březnu. Náklady na vybudování činily asi 60 milionů korun. Odborníkům z univerzity, ale i z dalších institucí má sloužit příštích 20 až 30 let.
Autoři: