Diskuse k článku: Většina společnosti si přála válku s nacisty, říká šéf Ústavu pro studium totalitních režimů

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 12
  • Poslední: 19.3. 2019 11:36
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Cedivoda 15.3.2019 17:33

Západ věděl co se v Německu připravuje a podporoval militarizaci Německa. Zrada Británie v roce 1938 v Mnichovském diktátu vzala Československu jedinou možnost jak se bránit za pohraničními opevněními, zcela úmyslně a Německo obsazením ČSR v roce 1939 uloupilo výzbroj pro nejméně 45 moderně vyzbrojených divizí. Britové si mysleli, že Hitler prioritně potáhne na SSSR. To že se spletli, je věc jiná. Není co věřit anglosasům, ani v této době.

V. Kadlec 15.3.2019 13:42

Nedokážu asi úplně posoudit, tu dobu jsem nezažil. Ale tvrdit, že si většina čechů přála válku s německem je další pokus o přepsání historie. Tohle v podstatě vypadá, že si za válku můžem sami. Jo kdyby se napsalo, že většina čechů byla ochotna bojovat,tak ano,ale tak jak je to napsaný absolutně odmítám. Neznám národ, kteý by si přál válku a na ten český to pasuje ještě o dost míň. Válka obyčejným lidem nikdy neprospívá.Jinak nedávno jsem četl, že za válku nemůžou němci, ale fašisti. Tohle je přesně ono. Za 10-20let se bude říkat, že němci byli oběť.

T. Kohout 15.3.2019 14:53

Tak Němci, když se jim "přestalo dařit" u Stalingradu, začali psát v tom smyslu, že oni jsou hrdinní obránci Stalingradu, že ho brání proti agresivním "bolševikům".

Čili - ideo agentury jsou schopné popsat všechno úplně jinak, než to bylo nebo je.

J. Cedivoda 15.3.2019 17:38

Není ale dobré se smiřovat s falšováním dějin, které zachází až tak daleko, že o osvobození ČSR se hovoří jako o okupaci Rudou armádou a úplně se opomíjejí dohody z Jalty, které stanovily hranice postupu armád za 2SV.

P. Dvořák 19.3.2019 11:26

Tak ona část němců byla obětí (antifašisté, sociální demokráté i ti komunisté, lidé co se nacistům nehodili do krámu - němečtí židé, homosexuálové, romové, psychiatričtí pacienti atd.), tohle je celé problém obecné generalizace a černo bílé historie, která bohužel bohudík není nikdy jen dvojbarevná

K. Vojtíšek 15.3.2019 12:58

Před osmdesáti lety nás pár proradných politiků prodalo Němcům. Podobně, jako nás prodali před jednapadesáti lety Rusům a před dvaceti lety do NATO. Všechny tyto zločiny zdůvodňovali politici zajištěním bezpečnosti naší země, našeho národa. A vždy se našlo dost těch, kteří tyto lumpárny schvalovali apřesvědčovali národ o správnost takových rozhodnutí. Ze záznamů víme, že se národ vždy přizpůsobil, vítal nacistickým pozdravem nacistická vojska, vítal vojska Varšavské smlouvy a stejným způsobem vítá vojska NATO a USA. A pokaždé se slibuje protektorům věrnost až za hrob. Asi je to dobře, neboť díky těmto politikům národ docela slušně přežívá, až na malé výjimky, všechny pohromy.

T. Kohout 15.3.2019 14:57

A teď si představte, že ve skutenosti to bylo z 90% jinak, než píšete. Kdo Vám to kdy nakukal, že "národ" vítal nějaká vojska? Tak možná 100 vyvrhelů je vítalo a 15 milionů je určitě nevítalo. Mluvím o srpnu 1968. Podobně možno mluvit o jiných událostech, ale mluvím o tom, co jsem zažil.

J. Cedivoda 15.3.2019 17:55

Pan Vojtíšek má tak trochu pravdu. Z dobových záznamů, z roku 1939 v Praze je vidět jásající davy , ale Němců, kterých byla ve velkých městech opravdu hodně početná "menšina". V Praze ke dvěma stům tisíců, v Brně asi 120 tisíc, v příhraničních městech i více než 50% obyvatel. Početnější davy (Čechů) vítaly Rudou armádu jako osvoboditelku v roce 1945. V roce 1968 armády Polska, Maďarska, Bulharska a SSSR i NDR nevítal snad nikdo, kromě několika šmejdů z vedení KSČ, kterým šlo o koryta a moc. I dnes jde o moc a koryta, tak se vítá někdo jiný.

P. Dvořák 19.3.2019 11:36

Ono když říkáte A je dobré doplnit i B. Ti jasající jak už tady někdo psal byla část českých němců zblblých nacistickou PR masírkou, ono na těch video zaznamech třeba z Prahy, je patrné, že většina Němce nevítala, právě naopak. Snese to srovnání s 68, kdy to teda bylo ještě o stupeň vyhrocenější, přece jen v 68 z počátku mezi lidmi byla naděje na změnu (fakticky ale bylo jasné jak to dopadne). Už vůbec ale nechápu to vaše přirovnávání 39,68 k vstupu do NATO.

K. Avast 15.3.2019 12:45

Kde je expert Žvaněk? Čekám na jeho odborný a fundovaný komentář.

K. Čtvrtý 15.3.2019 12:40

A to same se stalo v r.89. Havel udelal kseft s komunisty, misto aby je hnal k odpovednosti (pochopitelne z vlastniho prospechu a ne strachu o lidi) a jedinci, kteri byli sami v KSC, SSM dnes ze strachu zvani, ze to neslo, byla by to pry valka, krveproliti ... ve skutecnosti jsou strachy podelaní, protoze by se ukazalo i na ne. A jako vrchol absurdity jsme meli nejvyssiho ustavniho soudce byvaleho komunistu, jehoz fotr obhajoval komunistickeho prokuratora, ktery poslal na smrt gen. H. Piku. Tohle fakt nevymyslis.

M. Arnold 15.3.2019 12:34

"Výročí si připomněli olitici." Aha, hrátky s češtinou v Lidovkách (p)okračují.