Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Když přijedou stěhovat vozíčkáři. Údivy ve tvářích, křečovité úsměvy a nedůvěra

Česko

  7:52
PRAHA - Chtěli pomoc se stěhováním a tak si objednali firmu. Místo urostlých mužů však přijela skupina paralympijských sportovců na vozíčcích, Zdeněk Krupička, Jan Matoušek, Zdeněk Šafránek a Jan Povýšil, v čele se 135 centimetrů vysokým vedoucím. Představy pohodlného přesunu domácnosti vzápětí nahradil údiv. Sociální experiment spolku Cesta za snem, jenž sdružuje handicapované, natočily skryté kamery. Video se záhy stalo populární na sociálních sítích.

Sociální experiment spolku Cesta za snem. Paralympijští sportovci se převlékli za stěhováky. foto: Facebook Cesta za snemReprofoto

Od středečního rána, kdy spolek video zveřejnil na svém facebookovém profilu, do pátečního odpoledne, snímek zhlédlo přes 400 tisíc uživatelů. Zhruba osm tisíc z nich jej pak sdílelo.

O 934 484 km blíže nalezení léku, charitativní běh vyhrál vozíčkář

„Hlavní myšlenkou bylo ukázat trochu jiným způsobem, než je běžné, že když se spojí handicapovaní a nehandicapovaní, dokážeme cokoliv,“ říká pro Lidovky.cz předseda sdružení Cesta za snem Heřman Volf. Video podle jeho slov slouží jako upoutávka na Handy cyklo maraton, který se uskuteční na přelomu července a srpna.

Jako inspirace k natočení klipu posloužil jeho tvůrcům skutečný příběh.

27.června 2018 v 07:25, příspěvek archivován: 29.června 2018 v 14:41

VIDEO: Video Facebook Cesta za snem 27. 6. 2018 7:25

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Přestrojili jsme špičkové paralympioniky za stěhováky! Domluvili jsme stěhovací firmu a poslali ke klientům kluky na vozíku. Jejich předákem jsme udělali kolegu vysokého 135cm. Jak na to lidé reagovali? Všechno jsme natočili na skryté kamery! A co jsme tím chtěli říct? Podívejte se na toto video! Dejte palec nahoru, sdílejte to! Díky moc! Tady to máte..
www.cestazasnem.cz

„Jeden můj kolega chtěl do svého tetovacího salónu pořídit elektrický krb. Našel ho na inzerátu v Brně, a tak si na Facebooku napsal výzvu, jestli někdo nejede dodávkou z Brna,“ líčí Jakub Ouvín, režisér snímku a mimo jiné muž, jenž ve videu vystupuje jako 135 centimetrů vysoký předák „stěhováků“.

„Ozval se mu někdo, že mu to přiveze. Neřešil přitom, kdo to je. Přijela dodávka, vyskákalo několik vozíčkářů a začali stěhovat krb dovnitř. Takhle to vzniklo,“ dodává Ouvín. Později se prý ukázalo, že šlo o české sledge hokejisty, kteří se z moravské metropole vraceli z utkání.

„Prvotní šok je jasný“

Vlnu pozitivních reakcí, které video vyvolalo, jeho autoři neočekávali. Byli příjemně překvapeni. „Říkali jsme si, že by to mohlo být chytlavé, virální. Ale virál se nedá naplánovat, ani dobře připravit,“ říká Jakub Ouvín.

Experiment dle něj kladně přijali i jeho samotné „oběti“, klienti stěhovací služby. „Jejich prvotní šok je jasný, za to se na ně nikdo z handicapovaných nemůže zlobit. Ve výsledku jsme si ale vždy nakonec podali ruku“.

Videa podobného typu má spolek Cesta za snem v plánu natáčet i nadále. Chce tím ukázat, že jakékoliv fyzické postižení jde překlenout.

Autor:

Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!
Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!

BRuNO family park nabízí široké možnosti zábavy pro rodiče i děti. Přes 40 atrakcí uvnitř moderního areálu se rozprostírá na ploše 4000 m2....