Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda jmenovala novým ředitelem BIS Michala Koudelku

Česko

  13:28aktualizováno  22:38
PRAHA - Novým ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) bude dlouholetý pracovník kontrarozvědky Michal Koudelka. O jeho jmenování ve středu rozhodla vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Michal Koudelka foto:  Petr Topič, MAFRA

Koudelka nahradí současného ředitele Jiřího Langa, který na začátku června požádal o odvolání. Výměna ve vedení BIS nastane 15. srpna.

Koudelka se narodil v roce 1965, vystudoval ČVUT. Je dlouholetým pracovníkem kontrarozvědky, v tajných službách pracuje od roku 1992. Deset let vede odbor kontrašpionáže. V polovině července ho jednomyslně doporučil sněmovní bezpečnostní výbor, kterému Koudelka mimo jiné řekl, že nebyl členem KSČ.

Budoucí šéf tajné služby Koudelka odkryl tvář. Musíme reagovat na hrozby, řekl

Sobotka, který Koudelku na post ředitele jménem vlády navrhl, vyjádřil ve středu s jeho jmenováním na twitteru spokojenost. „Kvalitní fungování zpravodajských služeb je v době sílících bezpečnostních hrozeb důležité,“ napsal. Dříve premiér uvedl, že Koudelka má dostatek profesních i lidských zkušeností pro to, aby mohl funkci vykonávat. Odcházející ředitel Lang označil Koudelku za úspěšného manažera.

Na tiskové konferenci po jednání vlády Sobotka uvedl, že kabinet ve svém usnesení poděkoval Langovi a ocenil jeho práci. „Jsem velice rád, že se vláda jednomyslně shodla na nominaci Michala Koudelky, že vláda upřednostnila kontinuitu, odbornost a prokázala, že jí záleží na bezpečnosti v České republice,“ řekl.

Koudelka ve sněmovním výboru za svou prioritu označil zajištění bezpečnosti obyvatel ČR proti všem hrozbám. Chce, aby BIS byla pod jeho vedením apolitická, profesionální, striktně jednala podle zákona a byla okamžitě schopna reagovat na hrozby, které před Českou republikou mohou stát.

Autor: