Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda kývla na program návratu části uprchlíků před válkou na Ukrajinu

Česko

  12:41aktualizováno  14:31
Program pomoci při návratu uprchlíků na Ukrajinu schválila ve středu vláda. V první fázi by se pilotní program asistovaných dobrovolných návratů na Ukrajinu měl týkat 430 osob. Platná podoba lex Ukrajina obecně říká, že těm lidem, kteří se přes pokračující Putinovu válku rozhodnou vrátit domů, stát pomůže.

Pro 400 z nich stát zajistí autobusovou jízdenku z ČR do místa nejbližšího jejich místu pobytu na Ukrajině. U zbylých 30 osob v komplikovaném zdravotním stavu se počítá s individuální asistencí a zajištěním zdravotní dopravní služby.

„Nejde o návrat nucený,“ řekl po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela. Ministr vnitra Vít Rakušan na tiskovou konferenci vlády nedorazil.

V současné době mají uprchlíci před Putinovou válkou nárok na dočasnou ochranu do konce března 2025. Nějaký typ dočasné ochrany uprchlíků bude podle ministra vnitra Víta Rakušana existovat i po tomto termínu.

Na začátku dubna mělo dočasnou ochranu udělenou 338 736 uprchlíků pře Putinovou válkou. Ministerstvo vnitra nyní připravuje návrh, že lidé, kteří mají dočasnou ochranu, jsou ekonomicky soběstační, mají práci a nejsou závislí na státním systému podpory, budou moci usilovat o získání víza na dlouhodobý pobyt v Česku.

Jednání o návrhu zákona o podpoře bydlení vláda přerušila

Kabinet měl na programu i návrh zákona o podpoře bydlení, který má pomoci řešit bytovou nouzi v Česku a pomoci k efektivnějšímu nastavení potřebných investic do bydlení. Jednání o něm vláda nakonec přerušila, sdělil iDNES.cz ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš, který návrh předkládal.

Lidí ohrožených bytovou nouzí je v Česku podle návrhu 1,6 milionu. Ve vážné nouzi jich je pak 154 tisíc, z toho dvě třetiny tvoří rodiny s dětmi. Cílem zákona je, aby se počet snížil o 30 procent do deseti let.

Návrh počítá se vznikem kontaktních a poradenských míst, která by lidem v nouzi pomohla najít a udržet si bydlení. Zároveň má poskytnout soukromým pronajímatelům garance a kompenzace, pokud své bydlení vyčlení pro ohrožené skupiny lidí.

Autor: