Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vládní škrty vysají z venkova život, míní šéf Svazu měst a obcí. Mladí nepůjdou tam, kde nejsou pošty ani hospody


Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Blesk z čistého nebe. Tak hodnotí starostové úsporná rozhodnutí státu. Zrušení 300 poboček České pošty a 77 územních pracovišť finančních úřadů je citelnou ranou do života obcí a měst. Pro předsedu Svazu měst a obcí ČR a také starostu jihomoravského Kyjova Františka Lukla (nezávislý) byla šokem zejména informace o rušení berňáků. „To jsme se dozvěděli až z tiskové zprávy ministerstva financí. Aniž to se samosprávami bylo nějak konzultováno,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jednotlivá opatření podle Lukla sama o sobě život v obcích nezničí. Ale jejich souběh výrazně ovlivní atraktivitu menších obcí a posílí migraci lidí do velkých měst. Z vesnic zmizí soudržnost, možnost uplatnění, zkrachovalé hospody přestanou být tmelem, centrem diskusí o místním životě.

„Pokud někde ve středním městě zruší pobočku pošty, byť tam možná druhá zůstane, a vedle toho zruší i finanční úřad, tak se snižuje atraktivnost takového sídla,“ tvrdí Lukl. Pro mladé lidi, kteří hledají, kde zapustit kořeny, budou prostě velká města zajímavější nejen kvůli práci, ale právě i vzhledem k dostupnosti nejrůznějších služeb.

ZVĚŘINA: Arogance vyvolených. Že se vláda nebaví se „sprostým lidem“ – budiž. Ale ani s hejtmany?

Ale jde také o hospodaření samospráv. Ministerstvo financí zvažuje zvýšení daně z nemovitostí. Ta je teď plně příjmem obcí, loni jim přinesla přes 12 miliard korun, ale o část by se nově museli starostové dělit se státní kasou. A rozpočtem samospráv by zahýbala i diskutovaná změna sazeb DPH. Ta na jedné straně jakožto sdílená daň putuje částečně i obcím a krajům, ale na druhé straně i radnicím vzrostou náklady třeba na vodu.

Lidovky.cz: Jak by se projevila navržená změna sazeb DPH na hospodaření obcí?
Příjmová část by asi zůstala ve stejné výši. Je ale otázka, v jaké míře by se to promítlo do výdajové části rozpočtu obcí a měst, protože i samosprávy jsou uživateli některých produktů a služeb, které by měly být upraveny změněnou daňovou sazbou.

Například, co se týká tepla, vodného a stočného a podobně. A je paradoxní, že to, co v minulosti bylo dáno do snížené sazby, by se dnes vracelo do sazby základní a vedle toho například stavební aktivity měly být dál ve snížené sazbě. To vše by samozřejmě mohlo roztočit další inflační spirálu, tlak na další zdražení.

Lidovky.cz: Podnikatelé varují, že uvažované zvýšení DPH u točeného piva nebo i stravovacích služeb by ohrozilo hlavně vesnické hospody. Myslíte si to také?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč