Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Vládě se nelíbí odškodné pro zahraniční příbuzné obětí komunismu

Česko

  19:02
PRAHA - Vláda nesouhlasí se senátním návrhem, podle nějž by odškodnění obětí komunistického režimu mohli získat i pozůstalí bez českého občanství. Novinářům to po jednání kabinetu řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Podle návrhu Senátu, by jednorázové odškodnění českých obětí komunistického režimu mohli získat jejich pozůstalí i bez českého občanství, kteří zatím na odškodné nemají nárok.
peníze (ilustrační foto)

peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle odhadu tvůrců návrhu jich není více než stovka, pro státní rozpočet by to znamenalo náklady ve výši zhruba 17 milionů korun. Stanovisko vlády je doporučením pro projednávání návrhu sněmovnou. Podle Kovářové by podobná úprava zatížila mandatorní výdaje rozpočtu a byla by diskriminační.

Podle místopředsedy Senátu Jiřího Lišky (ODS) se návrh týká prakticky asi 50 až 60 lidí, zejména německých vdov. Průměrná částka odškodného se pohybuje kolem 170.000 korun.

Novela zachovává podmínku českého občanství u přímých obětí - tedy účastníků boje za vznik a osvobození Československa a osob perzekuovaných za komunismu. Vychází totiž z předpokladu, že ČR oceňuje vlastní občany, kteří konali v její prospěch, nebo odškodňuje ty, jimž právní předchůdce ČR způsobil příkoří.

Dosud mají na příspěvek nárok oběti útrap spojených s komunistickým režimem či odbojem a jejich manželé, manželky, případně děti českého občanství a pobírající důchod z českého důchodového pojištění. Senátní novela si klade za cíl napravit tuto situaci.

Změna se má podle novely týkat zahraničních pozůstalých po českých odbojářích a politických vězních. Přestože byli vystaveni stejnému příkoří, na odškodné dnes nedosáhnou. "Jsou známy případy, kdy vdovám žijícím v zahraničí nevzniká nárok na příplatek k důchodu nebo zvláštní příspěvek k důchodu právě jenom z důvodu, že nejsou českými státními občankami," uvedli autoři novely.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!