Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Peroutkova vnučka ve sporu se státem neúspěšně namítala podjatost soudkyně Tluchořové

Česko

  14:31
PRAHA - Vnučka Ferdinanda Peroutky, která žaluje stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na novinářovu adresu, se domnívá, že soudkyně by mohla být podjatá. Spor totiž bude rozhodovat Kateřina Tluchořová, manželka exposlance Petra Tluchoře.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. foto: MAFRA

Bývalého politika přitom při jeho obvinění v trestní kauze takzvaných trafik úspěšně hájil tentýž advokát, který ve sporu o Peroutku zastupuje stát. Soud však námitku podjatosti zamítl. Vyplývá to z usnesení, které má ČTK k dispozici.

Měl Ištvan s Tluchořem a spol. pravdu? Právní názory se liší, říká šéf Nejvyššího soudu

„Soudkyně Mgr. Kateřina Tluchořová není vyloučena z projednávání a rozhodnutí věci vedené u Obvodního soudu pro Prahu 1,“ potvrdila Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který o námitce podjatosti rozhodoval.

Právním zástupcem státu ve sporu s Peroutkovou vnučkou je advokát Marek Nespala, který byl Tluchořovým obhájcem v kauze „trafik“. Vyšetřovatelé tehdy tvrdili, že Tluchoř složil poslanecký mandát výměnou za příslib výhodné funkce. Trestní stíhání bylo zastaveno na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, který konstatoval, že Tluchoře kryje poslanecká imunita.

Hitler je politický génius, napsal Peroutka. O gentlemanovi nepadlo slovo

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová požádala o zvážení, zda soudkyně, která je Tluchořovou manželkou, „nemůže mít zájem na výsledku řízení“ ohledně Zemanových výroků. „Žalobkyně (Kaslová) uvádí, že lze předpokládat, že odměna JUDr. Nespalovi byla hrazena z prostředků společného jmění manželů a že celá rodina Bc. Tluchoře pozitivně vnímá fakt, že byl zproštěn všech obvinění, byla mu dána morální i peněžitá satisfakce a že má na tomto zásluhu JUDr. Nespala,“ shrnul pražský městský soud ve svém usnesení výhrady Kaslové.

Samotná soudkyně Tluchořová k námitce uvedla, že ke stranám sporu ani k věci samotné nemá žádný vztah a že jí nejsou známy žádné skutečnosti, které by zakládaly důvod pochybovat o její nepodjatosti. Pražský městský soud následně námitku podjatosti posoudil jako nedůvodnou.

Hitler je gentleman

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy prezident. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Druhý text existuje, ale nenapsal ho Peroutka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!