Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Voda ve vaně se vlnila, dům se kymácel. Zemětřesení se bál i kocour

Česko

  14:55
PRAHA - "Zrovna jsem se koupal ve vaně. Když to začalo drnčet, myslel jsem si, že sousedka o patro výš pustila pračku," popsal začátek zemětřesení meteorolog Petr Dvořák. Nejsilnější otřes v Čechách za několik let ho zastihl v Roztokách na Křivoklátsku, zrovna když byl v koupelně. Svůj neobvyklý zážitek popsal přímo serveru Lidovky.cz.

Seismografické měření zemětřesení. foto: Geofyzikální ústav

"Voda ve vaně se začala vlnit a dům se kymácel, byly to takové jemné vibrace. Jako kdyby někdo venku bušil pneumatickým kladivem. Polekal jsem se," popisuje Dvořák.

Takové bylo zemětřesení, které v sobotu krátce před polednem zasáhlo západ Čech i některá místa v Praze (VÍCE ČTĚTE ZDE). "Bylo to výrazně silnější zemětřesení než to z 24. května. Dostal jsem strach," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz meteorolog.

"Drnčelo sklo, předměty padaly z polic, někde to prý i potrhalo dům," popisuje.

Podle jeho informací zaznamenali zemětřesení i meteorologické stanice v Plzni, Karlových Varech či Kraslicích. "Byl to první silný zážitek mého téměř padesátiletého života," hodnotí Dvořák.

Podle informací ČTK bylo hučení a následně silná rána cítit i slyšet desítky kilometrů, v Sokolově nebo Jindřichovicích. "Třásly se sklenice a i kocour vyběhl se zježenými chlupy," popisoval nebývalé intenzivní záchvěvy Rudolf Kovařík z Šindelové, jež leží severně od epicentra otřesů, které bývá na severu Chebska. Podle informací Evropského a středomořského seismologického centra zde zemětřesení dosáhlo až 4,5 stupně.

Autor: