Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Volby přijdou na miliardy

Česko

  11:47
Volby v příštím roce přijdou státní kasu na 2,2 miliardy korun. Vyplývá to ze státního rozpočtu pro příští rok. Přitom volby v roce 2002 stály téměř o miliardu méně. Jen 1,3 miliardy korun.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

"Nejvíce dostane na organizační zajištění voleb ministerstvo vnitra, a to 1,5 miliardy korun," uvedl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Resort vnitra totiž zajišťuje například činnost volebních komisí, ale také třeba průběh voleb v tuzemských věznicích. "Nejvyšší položkou je tisk a také distribuce hlasovacích lístků," sdělila Jana Matějusová z ministerstva vnitra. Kromě toho je třeba také uhradit honoráře členů volební komise, dopravu, organizaci a asistenci policie.

Stát hradí také náklady Českého statistického úřadu (ČSÚ), který organizuje zpracování volebních výsledků. Příští rok by tak na tuto činnost měl ČSÚ dostat 140 milionů korun. Na zajištění voleb mimo republiku, které má za úkol ministerstvo zahraničí, je pak vyčleněno 30 milionů korun.

Ani politické strany ovšem nepřijdou zkrátka. Při volbách do Poslanecké sněmovny dostanou strany a hnutí, které získají více než 1,5 procenta hlasů, sto korun za každý hlas. Pro tyto účely počítá státní kasa s částkou 500 milionů korun.

Právě volby do sněmovny spolknou největší část prostředků určených na všechny volby. A jednotlivé politické strany se na ně pilně připravují. Přesnou částku zatím odmítají sdělit. "Rozpočet na parlamentní volby nepřesáhne rozpočet voleb minulých, který byl mezi 60 a 80 miliony korun," řekl volební manažer ODS Jiří Šneberger. Sociální demokracie vynaloží přes 100 milionů korun, sdělil LN mluvčí ČSSD Zdeněk Rýpar.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!