Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zemana ve druhém kole vyzve Drahoš. Vypadá to nadějně, prohlásil

Česko

  14:00aktualizováno  20:26
PRAHA - V prvním kole prezidentské volby vyhrál Miloš Zeman, do druhého kola s ním postoupil Jiří Drahoš. Oba kandidáti se tak za 14 dní střetnou o post hlavy státu.

Jiří Drahoš oslavuje sečtení volebních listů ve svém štábu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Po sečtení všech okrsků vyhrál v prezidentské volbě s náskokem Miloš Zeman (38,6 procenta hlasů) před Jiřím Drahošem (26,6 procenta). Následovali je s odstupem Pavel Fischer (10,2 procenta), Michal Horáček (9,2 procenta) a Marek Hilšer (8,8 procenta).

Konečné výsledky

1. Zeman 38,56 %

2. Drahoš 26,60 %

3. Fischer 10,23 %

4. Horáček 9,18 %

5. Hilšer 8,83 %

6. Topolánek 4,30 %

7. Hynek 1,23 %

8. Hannig 0,56 %

9. Kulhánek 0,47 %

Do druhého kola tak postoupili současný prezident Miloš Zeman a akademik Jiří Drahoš. Žádný kandidát se nestal prezidentem hned v prvním kole, k tomu by musel získat více než 50 procent hlasů. O tom, kdo zasedne na Pražském hradě, rozhodne 2. kolo (26. a 27. ledna).

Do výsledků v závěru sčítání promlouvala velká města, Zemanovo skóre tak pomalu klesalo, zatímco stoupala čísla ostatních kandidátů.

Soupeřím s Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým, řekl Drahoš

„Tak vypadá to nadějně,“ začal Jiří Drahoš projev k novinářům po 16. hodině. „Speciální poděkování mám ke své manželce a rodině, jak víte, Eva se mnou absolvovala celou kontaktní kampaň,“ prohlásil.

Průběžné výsledky můžete sledovat zde:

Směrem ke druhému kolu a souboji se Zemanem podotkl. „Mám pocit, že soupeřím s pány Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým. Teď nás čeká daleko nejtěžší utkání, a to s Milošem Zemanem nebo zmíněnými poradci,“ konstatoval Drahoš.

Zeman poděkoval za voličské hlasy, vyzval své stoupence, aby přišli hlasovat i ve druhém kole. Ocenil také svůj volební výsledek. Připomněl, že před pěti lety získal v prvním kole zhruba 24 procent hlasů, podle neúplných výsledků nyní získal zhruba 39 procent. „Blahopřeji Jiřímu Drahošovi k hezkému druhému místu,“ řekl Zeman.

Současný prezident uvedl, že je připraven jít i do více debat než jedné, tři by už ale podle něj diváky nudily. „Jsem stále mladý, plný sil, plný energie a diskuse mne těší. Pan Drahoš říkal, že by se se mnou rád setkal tváří v tvář, velice rád mu vyhovím,“ podotkl Zeman, který zatím účast v debatách odmítal.

Koalice proti Zemanovi. Neúspěšní kandidáti vyrazili do Drahošova štábu. Chtějí ho podpořit

K Drahošově podpoře ve 2. kole už v sobotu vyzvali poražení kandidáti Horáček, Fischer, Hilšer, Topolánek a Kulhánek. Hannig podpořil Zemana. 

Propadl bývalý premiér Mirek Topolánek, který se krčil až na 6. místě se 4,2 procenty hlasů. Topolánek řekl, že za výhru považuje už to, že probudil z letargie lidi i sám sebe. „Chci poblahopřát Miloši Zemanovi a Jiřímu Drahošovi. Chci vyzvat své příznivce aby nezůstali v druhém kole doma a šli volit Jiřího Drahoše,“ podotkl Topolánek, který nepovolil otázky a opustil volební štáb. ČTĚTE: Svěží vánek Topolánek v souboji o Hrad dofoukal, překvapil i propadák Horáčka

Vyšší účast než před pěti lety

Před pěti lety účast v prvním kole prezidentské volby přesáhla 61 procent. Letos byla o malinko vyšší - 61,92 procenta. 

Žádné z předvolebních šetření nenaznačovalo, že by současný prezident Miloš Zeman, nebo některý z jeho rivalů mohl být zvolen nadpoloviční většinou hlasů už nyní. Jednoznačnými favority na postup byli podle průzkumů Zeman (SPO) a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Dalšími kandidáty byli textař a podnikatel Michal Horáček, expremiér Mirek Topolánek, diplomat Pavel Fischer, podnikatel Vratislav Kulhánek (ODA), vydavatel a producent Petr Hannig (Rozumní) a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté).

Kandidát Hilšer je zklamaný volební účastí, doufal, že dosáhne 70 procent. Mandát zvoleného prezidenta však bude i tak plnohodnotný, řekl novinářům. „V poměru cena/výkon jsme zvítězili,“ prohlásil Marek Hilšer, který poděkoval dobrovolníkům a svému týmu. „Jsem rád, že bude druhé kolo, že máme dva kandidáty a budeme si moci vybírat. Nechci nikomu radit, ale naše země potřebuje změnu. Potřebujeme někoho, kdo nás bude reprezentovat v zahraničí, a bude rozdávat dobrou náladu.“ Jako budoucího prezidenta preferuje Jiřího Drahoše.

Jiří Drahoš se při projevu políbil s manželkou Evou.
Michal Horáček sleduje výsledky prezidentských voleb.

Prezidentský kandidát Michal Horáček děkoval za volební zkusenost. „Kampaň mě obohatila jako sociálního antropologa. Zjistil jsem, že naše země je lepší, než se zdá z médií. Volby pro mě nekončí, udělám všechno proto, aby současný prezident již prezidentem nebyl,“ řekl. 

Když bylo jasné, že zůstane v poli poražených, Horáček prohlásil, že počítá s tím, že v případném druhém kole podpoří Zemanova protikandidáta. Nabídne mu i prostor na billboardech, které má předplacené.

Volby neprovázely komplikace. Výjimkou byl čin přívrženkyně hnutí Femen, která v pátek odpoledne ve volební místnosti v Praze přiběhla polonahá s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!