Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Voliči potrestali ODS za starostu Jančíka. Na Praze 5 skončí strana asi v opozici

Česko

  17:00
PRAHA - V Praze 5, kterou dosud ovládala ODS především s podporou ČSSD, by mohla vzniknout koalice TOP 09 a Věcí veřejných. Ke spolupráci by si ale museli přizvat ještě Stranu zelených. Zástupci TOP 09 a VV už začali o možné spolupráci vyjednávat.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík. foto: ČTK

Občanští demokraté, které poslední dvě volební období reprezentoval kontroverzní starosta Milan Jančík, by tak mohli skončit v opozici. Podobně by to mohlo být i s ČSSD, kterou v Praze 5 vede Jiří Paroubek.

ČTĚTE TAKÉ:

Zástupci TOP 09 a VV se už sešli. "Bylo to předběžné jednání. Řekli jsme si, že jsme si programově blízcí a budeme spolu jednat," řekl lídr VV v páté městské části Jiří Vejmelka. Podle něj si ale nejdřív musejí obě strany stanovit své vyjednávací týmy.

Za Věci veřejné byl do smíchovského zastupitelstva zvolen i současný předseda strany a ministr vnitra Radek John. Podle Vejmelky chce být ale pouze řadovým zastupitelem a vyjednávání povede Vejmelka s dalšími dvěma zvolenými zastupiteli. Za TOP 09 jedná lídr kandidátky Radek Klíma.

Anketa

Jste spokojeni s výsledky komunálních voleb na vaší radnici?

Ano, na naši radnici se dostali výborní lidé 316
Ne. Už teď se bojím, že sedí na radnici ti nesprávní 630
Ještě nevím. Uvidíme jak se budou noví radní chovat 692

Smíchovské zastupitelstvo má 45 členů. TOP 09 ve volbách získala 15 křesel, VV šest a SZ tři. Společně by tak mohli mít nadpoloviční většinu 24 hlasů.

ČTĚTE TAKÉ:

ODS by ale s ČSSD většinu v zastupitelstvu neměla, dohromady mají obě strany jen 19 mandátů. Dva mandáty totiž má ještě KSČM.

ODS radnici v Praze 5 ovládala několik volebních období za sebou. Bývalý starosta Jančík v těchto volbách sice nekandidoval, na kandidátce ale zůstalo několik jeho spolupracovníků. Z nich byla zvolena například europoslankyně Andrea Češková nebo bývalý starosta a současný senátor Miroslav Škaloud.

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč