Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volby změnily poměr sil v Liberci, na Neumannovou si posvítí

Sport

  8:30aktualizováno  10:52
PRAHA/LIBEREC - Výsledky komunálních voleb mohou řádně zamíchat vypořádáním stomilionového dluhu po libereckém šampionátu v klasickém lyžování. Plán ministra Dobeše, podle kterého měl padesát milionů zaplatit stát a dalších pětadvacet milionů město Liberec, získává výrazné trhliny.

Kateřina Neumannová foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Místní radnici, ve které dlouho panovala ODS, čeká pravděpodobně velké zemětřesení. Volby vyhrálo uskupení Změna pro Liberec, složené ze Strany zelených a nezávislých kandidátů. Velmi posílila vlastně celá opozice. A právě ta v minulých letech pořadatele libereckého šampionátu hojně kritizovala.

"Na proplácení dluhů to moc nevypadá," potvrzuje LN Jiří Šolc, zastupitel za hnutí Liberec občanům. "Byť to asi nebude hned na začátku na pořadu jednání." A podobné stanovisko se dá očekávat od lídra liberecké kandidátky Strany zelených Jana Korytáře. Jeden z největších kandidátů na nového libereckého primátora také v minulosti upozorňoval na podivné hospodaření týmu organizátorů v čele s Kateřinou Neumannovou.

PRŮBĚH VOLEB MINUTU PO MINUTĚ JSME SLEDOVALI ZDE

Byť Korytář připouštěl, že město nemůže dluhy úplně ignorovat. "Než ale ukrojíme peníze z rozpočtu, ať se naše vedení, které s nápadem na mistrovství světa přišlo, pokusí sehnat peníze na dluhy jinak. Třeba od sponzorů," řekl Korytář v únoru pro ČTK.

Šolc: Chceme znát pravdu

Kittner v čele liberecké ODS skončil, ODS se ale snaží udržet v čele radnice

Bývalý starosta Jiří Kittner po volbách skončí v čele liberecké ODS. "Byl to neúspěch strany i můj, a proto jsem se rozhodl odstoupit z pozice lídra a rezignuji i na místo předsedy liberecké organizace," řekl ČTK Kittner. ODS přesto vyjednává o možné koalici s hnutím Liberec občanům, Unií pro sport a zdraví a Věcmi veřejnými. "Nebudu se ale ucházet o post primátora, zůstanu jen prostým zastupitelem," slíbil Kittner.

A ODS by nemusela být bez šancí, jak ukazuje případ v jediném libereckém obvodě Vratislavicích. Tam ODS skončila druhá, ale vytvořila koalici s ČSSD, TOP 09, Věcmi
veřejnými a Unií pro sport a zdraví. Vítězní Starostové skončí v opozici.

Liberec investoval do výstavby infrastruktury ke světovému šampionátu zhruba 400 milionů korun. Na pořádání samotné akce se pak již finančně nepodílel. Přesto měl svého člověka v nejvyšším vedení pořadatelského týmu – bývalého primátora Jiřího Kittnera. Zastupitelé ale dodnes tvrdí, že neměli přehled o tom, jestli k dluhům opravdu muselo dojít.

"Za této politické situace je pravděpodobné, že budeme žádat vypracování forenzního auditu," říká Šolc. Rozkrytí podivných finančních machinací očekává i šéf Strany zelených Ondřej Liška. "Je to sice věc, která se týká minulosti a zastupitelé budou mít hodně problémů současných i budoucích, ale je to tak velká kauza, že věřím, že místní zelení v čele s Janem Korytářem udělají všechno pro to, aby rozkryli problematické hospodaření," říká pro LN bývalý ministr školství.

Čtěte také

Zjevně tak naráží na informace médií, které se objevily v posledních týdnech. Neumannová se svým manažerem Jindrou údajně využila finance z rozpočtu šampionátu i k soukromým účelům. Ta však podobné úvahy rázně odmítá. "Za světový šampionát musí někdo nést odpovědnost. Není možné, aby se zaplatily peníze a nikdo za to nepykal. Bývalé vedení radnice spíš informace zametalo pod koberec," míní Liška.

Ale to není jediná věc, která zastupitelům vadí. V plánu ministra Dobeše nijak nefiguruje Svaz lyžařů České republiky, který byl spolu s městem hlavním pořadatelem celé akce. A výrazně se podílel i na výměně v čele organizačního výboru v červenci roku 2007. "Tohle rozhodně nechceme akceptovat," říká Šolc. Věřitelé šampionátu přitom čekají na své peníze už osmnáct měsíců.

Sportovci a volby

USPĚLI:
Petr Bříza (45 let, manažer HC Sparta Praha): Bývalý hokejový brankář a držitel bronzové medaile z OH 1992 byl jednou z hlavních tváří ODS v Praze. Do zastupitelstva se dostal.
Jozef Regec (45 let, viceprezident Českého svazu cyklistiky): Za ČSSD kandidoval na senátora za Blansko a do druhého kola postoupil z prvního místa. Někdejší reprezentant v silniční cyklistice si připsal vítězství i na politickém poli.
Josef Váňa (57 let, žokej): Sedminásobný vítěz Velké pardubické dostal v Chyších, kde žije, 209 hlasů a byl druhým nejúspěšnějším kandidátem.
Pavel Horváth (35 let, fotbalista): Kapitán a hlavní tahoun zálohy fotbalistů Plzně si vysloužil sympatie voličů ODS a dostal se do zastupitelstva Prahy (obec Dubeč).
Zuzana Kocumová (31 let, učitelka): Kdysi reprezentovala Česko v běhu na lyžích a do zastupitelstva Liberce se dostala za hnutí Unie pro sport.

NEUSPĚLI:
Augustin Bubník (81 let, hokejový trenér): Hokejový mistr světa z roku 1949 byl rok po svém životním triumfu uvězněn za velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení. Šlo o vykonstruovaný proces. Do Senátu neúspěšně kandidoval za Evropské demokraty v Praze.
Karel Jarůšek (57 let, fotbalový trenér): Na Blansku kandidoval za ODS, ale neuspěl. Bývalý fotbalista brněnské Zbrojovky získal jen 13,31 % hlasů.
Lukáš Konečný (32 let, boxer): Kandidát Evropské strany důstojného stáří si v politickém ringu Ústeckého kraje nevybojoval stejnou přízeň voličů jako fanoušků v profesionálním boxu.
Šárka Kašpárková (39 let, bývalá atletka): Zlatá olympijská medailistka v trojskoku si místo v brněnském zastupitelstvu nevysloužila. Kandidovala za stranu Suverenita.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!