Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Online reportáž

7:03

I po rekonstrukci fasády Národního muzea jsou na budově stále patrné stopy po kulkách. Restaurátoři stopy po kulkách nezakryli schválně.

  • Dav před poničenou budovou Národního muzea.

    Dav před poničenou budovou Národního muzea. / Autor: Archiv bezpečnostních složek

7:00

Sovětští vojáci střílejí na fasádu Národního muzea. Domnívají se totiž, že se jedná o budovu československého rozhlasu.

  • Budova Národního muzea s poničenou fasádou. Tu poškodily sovětské tanky, které...

    Budova Národního muzea s poničenou fasádou. Tu poškodily sovětské tanky, které na budovo střílely v domnění, že se jedná o budovu Československého rozhlasu. / Autor: Národní archiv/Okka Offerhaus

6:50
Budova Československého rozhlasu v Ostravě je obsazena sovětskými vojáky.
6:30
Západní vojenský okruh svolává celoštábní výbor KSČ. Ten přijímá usnesení na podporu Prohlášení politbyra KSČ, které invazi odsoudilo.
6:25
Do Plzně přijely první sovětské tanky a přiletělo první sovětské letadlo. I v Hradci Králové přistávají první invazní letouny.
6:15

Snadné neměli sovětští vojáci obsazení kasáren u Prašného mostu. Podařilo se jim odzbrojit strážné, dorazila ale takzvaná "rota ochrany KGB", která hrozila násilím, když se nedostane dovnitř. Šlo o odpůrce okupace, není ale jasné, kdo přesně to byl. Sovětští výsadkáři namířili na "vetřelce" své granátomety, čímž je donutili složit zbraně a odejít. Zbytek kasáren se vzdal.

  • Tank v Praze, na kterém je namalovaný hákový kříž.

    Tank v Praze, na kterém je namalovaný hákový kříž. / Autor: Národní archiv/Okka Offerhaus

6:13
Letiště ve Vodochodech už okupační vojska obsadila a přistáli všichni dělostřelci, kteří následně začali obsazovat důležité objekty na pravém břehu Vltavy.
6:05

Průzkumná rota obklíčila Vojenskou akademii Klementa Gottwalda v Praze. Dnes v budově sídlí ministerstvo obrany. Důstojníci, kteří zrovna přicházeli do práce, byli okupačními vojsky zavíráni do kanceláří.

  • Hořící zbytky tramvaje.

    Hořící zbytky tramvaje. / Autor: Archiv bezpečnostních složek

6:00
Šalgovič vydává rozkaz k zatčení Císaře, jednoho z členů předsednictva ÚV KSČ.
5:32

Do hlavní budovy Vojenské akademie A. Zápotockého v Brně ve Veveří (v roce 2004 sloučena s dalšími školami do Univerzity obrany) vpadli sovětští výsadkáři. Někde dokonce i stříleli.

  • Vojáci Varšavské smlouvy, kteří do Brna vjeli 21. srpna 1968.

    Vojáci Varšavské smlouvy, kteří do Brna vjeli 21. srpna 1968. / Autor: Archiv města Brna

5:31
Když generál Procházka odjížděl do Příbrami, pověřil své zástupce, aby dohlédli na hladký průběh cvičení. Okolo půl šesté ale pověřenci cvičení definitivně odvolají.
5:30
Ve Washingtonu je půl dvanácté večer. Americký ministr zahraničí D. Rusk se sešel se sovětský velvyslancem Dobryninem. Sdělil mu oficiální postoj USA o nezasahování. Neoficiálně ale vyjádřil nepochopení nad tím, proč v prohlášení mluví o žádosti vlády, když v rozhlase politbyro KSČ vysílalo protiintervenční postoj.
5:23
Sověti se objevují před Plzní, obkličují ji od severu po jihozápad.
5:20

U Švermova mostu v Praze (dnes Štefánikův most) jsou viděny sovětské tankové a motostřelecké jednotky.

  • Nápis na jednom z domů v srpnu 1968.

    Nápis na jednom z domů v srpnu 1968. / Autor: Národní archiv

5:15
V Německé demokratické republice začíná znovu vysílat stanice "Vltava", která je napodobeninou legitimní stanice československého rozhlasu. Lámanou češtinou je na prookupačně zaměřené stanici předčítáno prohlášení sovětské agentury TASS. To uvádí, že o intervenci požádali členové strany a vlády.
5:13

Dubček odmítl vyzvat národ, aby se nebránil vojskům Varšavské smlouvy. Později Dubčeka, Smrkovského, Kriegela i Špačka odvezli na letiště, poté už údajně ÚV KSČ nekladl odpor a choval se loajálně.

  • Nápis na plotu v Praze.

    Nápis na plotu v Praze. / Autor: Národní archiv/Okka Offerhaus

5:10
Sovětský velitel Minigulov se nahlásil u Dubčeka s tím, že jde pomoct potlačit kontrarevoluci. Ve chvíli, kdy Dubček odvětí, že žádná kontrarevoluce není, někdo z protestujících začal střílet do oken. Jak se k samopalu PPŠ demonstranti dostali, není jasné.
5:08
Ve Vodochodech, asi sedm kilometrů severně od Prahy, začali přistávat sovětští dělostřelci.
5:05

Protestující se shromažďují také před budovou ÚV KSČ. Provolávají protisovětská hesla, mají transparenty a vlajky.

  • Neznámý muž držící předmět, kterým je pravděpodobně zakrvácená vlajka...

    Neznámý muž držící předmět, kterým je pravděpodobně zakrvácená vlajka Československa. / Autor: Archiv bezpečnostních složek

5:02
O obsazení budovy vlády ví skupina Pražanů, která se před ní sešla a má za cíl osvobodit ministry. To se jí nepovedlo. Výsadkáři jim v tom brání za použití fyzického násilí a vyhrožování zbraněmi, protestující po vojácích zase házejí kameny a klacky.