Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Online reportáž

3:00

V Liberci jsou první oběti na životech. Místní lidé se střetli s tanky, vojáci po nich střílejí. Dochází i k vážným zraněním.

  • Tanky v Liberci v srpnu 1968.

    Tanky v Liberci v srpnu 1968. / Autor: Národní archiv

2:35
Na Východním vojenském okruhu (VVO) v Trenčíně se dozvídají o prohlášení politbyra nazvaného Všemu lidu ČSSR. Velitel okruhu, generál Samuel Kodaj, to považuje za výmysl nějakého redaktora a dále vyžaduje důsledné plnění rozkazu č. 01.
2:30
Na poradu Západního vojenského okruhu (ZVO) přichází generál Eduard Jirák. Má v ruce plnou moc od ministra Dzúra a přebírá vedení nad ZVO. Procházka se až o několik měsíců později při pohovoru s šéfem Generálního štábu Rusovem dozvídá, že se tak stalo proto, že neměl plnou stranickou důvěru. Prý v srpnu vystupoval proti SSSR. I proto byl o vojenské situaci informován tak pozdě.
2:15
Oficiálně končí schůze politbyra KSČ. Část jeho členů okamžitě odjíždí jinam - Černík na předsednictvo vlády, Biľak, Kolder a Indra na sovětské velvyslanectví. Odchází i novinář a politik Oldřich Švestka, který míří do redakce Rudého práva. Švestka je šéfredaktorem Rudého práva.
2:05
Sovětská vojska před chvílí obsadila Teplice a nyní projíždějí Bílinou.
2:00
Tankové kolony se hýbou ze severu ve směru na Turnov.
1:59

Hlasatel Fišer začíná občanům předčítat prohlášení Všemu lidu ČSSR, stihne však říct jen pár vět. Na pokyn Hoffmanna jsou ve 2:00 vypnuty vysílače, aby se předešlo "nepředloženým akcím". Vysílání okamžitě nahrazuje vysílačka Vltava, kde je šířena sovětská propaganda o celé události. Několik techniků ale nadále umožní vysílání rozhlasu po drátě, důležitá zpráva se tak k lidem dostane.

  • Zprávy z vysílání Československého rozhlasu z 24. srpna ve 13:00.

    Zprávy z vysílání Československého rozhlasu z 24. srpna ve 13:00. / Autor: Archiv bezpečnostních složek

1:55
Generál Procházka volá do Prahy. Nakonec z lidí na Generálním štábu hovoří s jeho šéfem Rusovem. Současně svolává generál Lipový shromáždění náčelníků vojsk. Informuje je o invazi, rozkazu č. 01. Nařizuje jim předat poznatky podřízeným.
1:52

Přepadová jednotka na Ruzyni obsadila hlavní budovy letiště. Okupační letadla do rána zvládnou vysadit celou divizi. Vše ze vzduchu zajištuje zhruba dvě stě stíhaček MIG19 a MIG21 a dalších 150 vrtulníků a menších letadel. Na letišti je přítomen generál, který z Dzúrova rozkazu zajišťuje osvětlení přistávacích ploch. Také komunikuje se sovětskými jednotkami.

  • Lidé s československými vlajkami v ulici Na Příkopě v centru Prahy.

    Lidé s československými vlajkami v ulici Na Příkopě v centru Prahy. / Autor: Archiv bezpečnostních složek

1:51
Generál Procházka obdrží z Generálního štábu rozkaz, aby zavolal do Prahy na ministerstvo národní obrany Dzúrovi.
1:51
Sovětské tanky obsadily Chomutov. Další postupují od Děčína přes Litoměřice a Terezín na Prahu, jiná větev k hlavnímu městu míří přes Louny a dále Žatec, Rakovník a Slaný.
1:50
Je zahájena letecká výsadková operace. Z pěti polských letišť v Legnici, Vratislavi, Opoli, Katovicích a Krakově postupně vzlétá asi 120 letadel typu AN-12 a dalších 100 letadel AN-24 s tanky, obrněnými transportéry a výsadkáři na palubách. Po přeletu přistávají v méně než minutových intervalech na letišti v Ruzyni.
1:46
Všechny podřízené útvary hlásí Západnímu vojenskému okruhu, že přijaly a pochopily rozkaz č. 01.
1:45

Zdeněk Mlynář z politbyra ukončuje telefonát s rozhlasem. Tomu přibližně čtvrt hodiny skrze telefon diktoval text protiokupačního prohlášení politbyra KSČ Všemu lidu.

  • Jeden z mnoha plakátů vyvěšených 21. srpna po Praze.

    Jeden z mnoha plakátů vyvěšených 21. srpna po Praze. / Autor: Národní archiv

1:37
Na ruzyňském letišti přistávají dvě vojenská letadla. Z nich vyskakuje několik desítek ozbrojených vojáků, kteří vzápětí obsazují hlavní budovy. Vyhánějí ven personál letiště i čekající cestující.
1:32

Na velitelství Středního vojenského okruhu (SVO), jehož velitelem je generál Vasil Vaľo, se shromažďují náčelníci. O invazi už vědí, zajímavé je tak zejména sdělení jednoho z řečníků - ačkoliv sice dotyčný nechápe, proč vojska přišla, tvrdí, že vojska určitě nic neudělají. Horší by to prý bylo, kdyby vojska přišla ze Západu.

  • Okupaci provázelo násilí nejen v Praze.

    Okupaci provázelo násilí nejen v Praze. / Autor: Archiv bezpečnostních složek

1:31
Rozhlas si vyžádá na spojích výjimku pro prodloužení vysílání i po druhé hodině, kdy se normálně končí. Od 1:30 vyzývá hlasatel Vladimír Fišer na stanici Praha občany, aby počkali na důležitou zprávu a probudili i své sousedy.
1:30
Výsledná podoba prohlášení ÚV KSČ je přijata 7 hlasy z 11 (pro: Dubček, Černík, Smrkovský, Barbínek, Kriegel, Piller, Špaček), další dva přítomní souhlasí s obsahem, ale ne s formou sdělení (Rigo, Švestka). Proti jsou tak pouze Biľak a Kolder. Prohlášení vzápětí dostala k dispozici média a faxem odešlo na krajské a okresní výbory KSČ. Kopii obdrželi i v Bratislavě na ÚV KSČ. Toto prohlášení nese název Všemu lidu ČSSR a označuje invazi za popření základů mezinárodního práva. V prohlášení se dále uvádí, že vojska obsazují území bez vědomí prezidenta republiky, předsedy vlády i tajemníka ÚV KSČ. Představitelé v něm zároveň uvádějí, že všichni zůstávají ve svých pozicích, neboť jsou zástupci lidu.
1:20

Bratislavou projíždějí tanky.

  • Bratislavské náměstí Slovenského národního povstání na fotografii z roku 1968.

    Bratislavské náměstí Slovenského národního povstání na fotografii z roku 1968. / Autor: Národní archiv

1:15
Do budovy rozhlasu přichází příslušníci StB. Mezi nimi i Molnár, který vydává rozkaz obsadit mezinárodní telefonní ústředu a televizní vysílač Petřín.