Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nová fakta k vraždě Housky: bývalý voják politika omráčil, pak zastřelil

Česko

  7:42
PRAHA - Nová zjištění k vraždě severočeského politika a podnikatele Romana Housky přináší čtvrteční Lidové noviny. Obviněný muž, který se k činu přiznal, sbíral o vlivném muži ČSSD informace. A akci v Chomutově plánoval. Housku nejprve omráčil, pak začal střílet.

Roman Houska foto: Archiv MAFRA

Jejich setkání nebylo plánované, pachatel tam prostě zabloudil. Šlo o náhodné setkání dvou lidí, kteří se s ohledem na své povahy neměli potkat. Vrah ani nevěděl, na koho střílí. Takto v březnu detektivové a státní zástupci vysvětlovali loňskou vraždu vlivného severočeského politika a podnikatele Romana Housky.

Jenže všechno bylo jinak. LN zrekonstruovaly, jak se podle nových policejních poznatků vražda odehrála. Rozhodně nešlo o náhodný zločin, ale o pečlivě naplánovanou akci.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý voják Michal K., který se k vraždě vlivného severočeského sociálního demokrata přiznal, šel do Houskovy vily najisto. „Nejméně od dubna 2013 z veřejně informačních zdrojů a vlastním šetřením jste si opatřoval informace k poškozenému Houskovi, jeho družce Vaňhové a k jejich bydlišti,“ napsali vyšetřovatelé do protokolu, který v úterý Michalu K. přečetli. Houska žil ve vilce s vicehejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou.

Připravená historka

Pachatel si vymyslel i historku, aby se dostal k Houskovi co nejblíže.
„Připravil jste si legendu umožňující vám kontaktovat Janu Vaňhovou, případně jiné členy její rodiny v jejich bydlišti na adrese Chomutov s tím, že jste měl v úmyslu vydávat se za pracovníka PPL doručujícího zásilku, kdy za tímto účelem jste měl vytvořený jmenný seznam osob včetně Vaňhové,“ napsali detektivové do spisu.

18. listopadu vpodvečer vrah dorazil do chomutovské ulice Kamenný vrch a dostal se k Houskovi. Použil speciální elektrický paralyzér, kterým svou oběť omráčil. Pak bezvládnému muži přiložil pistoli značky Glock k břichu a vystřelil. Projektil zasáhl vnitřní orgány. Jenže s tím se vrah nespokojil.

Další podrobnosti o vraždě Romana Housky a jaké detaily přinesla pitva si můžete přečíst ve čtvrtečních Lidových novinách.

Autor: