Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní verze o Houskově vraždě je fraška, někdo se hodně bojí, míní Benešová

Česko

  12:24aktualizováno  13:38
PRAHA - Advokátka, poslankyně a exministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) rozcupovala oficiální verzi policie o vraždě sociálního demokrata Romana Housky. Kriminalisté tvrdí, že vrah ho zastřelil po náhodném setkání. "Jeví se mi to jako fraška. Tomu snad nemohou věřit ani ti policisté," pustila se do kriminalistů v rozhovoru se serverem Lidovky.cz jen krátce poté, co začala zastupovat Houskovu partnerku a severočeskou političku Janu Vaňhovou (ČSSD).

Marie Benešová foto: ČTK

Lidovky.cz: Co říkáte tvrzení vyšetřovatelů, že Houskova vražda byla shodou nešťastných okolností?
Jeví se mi to jako fraška. Tomu snad nemohou věřit ani ti policisté, že vrah zcela náhodou přišel do slepé ulice, neznal ho a náhodou vystřelil čtyři rány, náhodou prohledal celý barák, vyrazil dveře a hledal kamerový systém. Vše jen náhodou.

K TÉMATU

Lidovky.cz: Naznačujete, že policie mlží. Proč by to dělala?
Někdo se hodně bojí. Proto jsem od paní Vaňhové dostala plnou moc, protože se jí to nelíbí.

Lidovky.cz: Co když policie jen záměrně mate veřejnost kvůli vyšetřování?
To se vše ukáže, my budeme chtít být u všech úkonů a využívat svých práv. Opřeme se do toho, celkem paní Vaňhovou zastupujeme tři.

Lidovky.cz: Máte přístup do spisu. Koresponduje policejní verze s výpovědí obviněného muže?
Zatím jsem ten protokol četla jednou, je tam hodně materiálů, s nimiž se teprve seznámím. Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat.

Lidovky.cz: Když říkáte, že se někdo hodně bojí. Může být obviněný pouhým nastrčeným bílým koněm?
Ani tuto variantu nevylučuji. Znám to pozadí i atmosféru trochu lépe. Neměli by si z nás dělat dobrý den, jde o vážné věci.

Muž obviněný z vraždy podnikatele Housky musí do vazby, rozhodla policie

Lidovky.cz: Ve hře je tedy podle vás i politické nebo ekonomické pozadí vraždy?
Nevylučuji to. Víte, když někdo ujišťuje, že to nemá s politikou souvislost, vždycky vás to zarazí. Staří zpravodajci učí své adepty, že když někdo ujišťuje o této verzi, vždycky je to obráceně.

Lidovky.cz: Máte kromě toho pro své tvrzení nějaké konkrétní poznatky?
Nemám, nechci spekulovat. Nejdřív si vše přečtu a udělám si názor. Budu ale rozhodně chtít objasnění skutečného motivu i vraha.

Lidovky.cz: Policie říká, že vrah Housku neznal. Vy si myslíte, že to není pravda?
Nevím, to po mě chcete moc.

Lidovky.cz: Budete kvůli vraždě pana Housky žádat odškodné?
To v každém případě. Uplatníme práva s tímto spojená. Ale hlavně chceme objektivní vyšetřování. Ne že je naservírován člověk, který může být až posledním článkem.

Vrah se přiznal, otazníky zůstávají

Kriminalisté minulý týden uvedli, že vrah Romana Housky se sám přiznal. Jeho stopu DNA navíc našli na paralyzéru, který zůstal na místě činu. Motiv prý nesouvisel s Houskovými obchodními ani politickými aktivitami, muži se podle policie vzájemně neznali. Vyšetřovatelé prohlásili, že Houska se svým vrahem setkal náhodou, vzájemně se napadli, což nakonec vyústilo ve střelbu.

Týdeník Respekt napsal, že vrah jel z Krupky do chomutovské restaurace poblíž Houskova domu. Auto ale zaparkoval kilometr od ní a potom se ztratil. Když došel k Houskově domu, politik mu prý začal nadávat, co tam pohledává, čímž rozpoutal potyčku.  

Policejní vysvětlení však provází řada nejasností. Proč vrah jel z Krupky zrovna do restaurace v Chomutově? Proč potyčku řešil střelbou? Kde vzal pokrývku, kterou následně přikryl Houskovo tělo? Pokud vraždil neočekávaně, hledal by v domě záznamy z kamer, aby je smazal?

Autor:

Grafton Recruitment Praha
LOGISTICS COORDINATOR

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 47 000 - 51 000 Kč