U pražského nádraží Braník ve středu odpoledne vyvrcholilo třídenní protiteroristické cvičení speciálních zásahových jednotek a Útvaru rychlého nasazení. Pro novináře zde byla nachystána ukázka vysvobození rukojmích z tramvaje. Na průběh akce dohlížel i policejní prezident Tomáš Tuhý.
Do dvou vozů tramvaje typu T3, jejíž okna byla kompletně zatemněna novinovými letáky, před začátkem cvičení nastoupilo 25 rukojmích a šest maskovaných teroristů. Více jak tři desítky policistů z Útvaru rychlého nasazení (URNA) a ze zásahových jednotek Středočeského, Jihočeského, Jihomoravského a Královéhradeckého kraje se mezitím shromáždily za zastávkou u tramvajové točny, kde vyčkávaly na signál pro spuštění akce. Tu zahájil mohutný simulovaný výbuch zpoza tramvaje.
Patnáct milionů na nový arzenál. URNA zbrojí na boj proti terorismu![]() |
Policisté, vyzbrojeni samopaly, palcáty a hliníkovými žebříky, se následně přikrčeni přiblížili k oběma tramvajovým vozům. Nejprve za doprovodu střelby rozbili okna, aby se skrze ně mohli dostat do vozu. Celá akce, již ze vzduchu monitoroval i policejní vrtulník, trvala včetně záchrany rukojmích něco málo přes minutu. Útočníci byli zneškodněni během několika vteřin.
„Šlo o nácvik řešení krizové situace, během níž došlo k únosu rukojmích. Únosci nám hrozili jejich zabitím, pokud nesplníme jejich požadavky. Na ty jsme samozřejmě nepřistoupili,“ popsal průběh vedoucí výcvikového oddělení URNA. Jelikož k únosu může dojít kdekoli, se svým týmem musí být připraven na všechny možnosti v jakémkoliv prostředí. V napjaté chvíli jsou dokonce schopni reagovat ještě rychleji.
Zásahu nepředcházelo žádné vyjednávání. „Z důvodu velkého bezprostředního ohrožení rozhodl velicí štáb o rychlém zákroku. Celý tým podporovali také ostřelovači, kteří byli připraveni na svých místech,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.
Na hodnocení celé akce je podle jeho slov ještě brzy. „Hodnocení je na týmu pozorovatelů. Budeme zásah posuzovat s ohledem na to, jak by ve skutečnosti dopadl. Připraven byl nicméně přesně podle manuálu,“ podotkl Tuhý.
Cvičení se vedle zásahových jednotek a URNA zúčastnila rovněž záchranná zdravotnická služba, hasiči i městská policie. Jeho cílem totiž vedle sladění součinnosti mezi zásahovými jednotkami bylo i zlepšení a zdokonalení připravenosti složek integrovaného záchranného systému. Policie České republiky plánuje na září ještě další dvě cvičení.