Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhráli jsme, tvrdí odbory. Nečas vidí jen milionové škody

Česko

  17:10aktualizováno  19:05
PRAHA - "Jsme vítězové dne," pyšní se předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek při hodnocení čtvrteční stávky v dopravě. Je prý hlavně vítězstvím odborářů na železnici. "Nic pozitivního nepřinesla," hodnotí ji naopak premiér Nečas.

Stovky demonstrantů se vydaly na protestní průvod Prahou, aby vyjádřily nesouhlas s politikou současné vlády. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Stávka nesplnila očekávání odborových předáků a způsobila milionové škody, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). "Potvrdilo se, že protest byl politický," dodal s odkazem na prohlášení o přímé volbě prezidenta a předčasných volbách, které zmiňovali odborví bossové ve svých projevech během čvrteční stávky. Podle Nečase navíc odbory zastupují jen 15 procent zaměstnanců a nemají tak mandát k tomu, aby "řídily" zemi.

STÁVKA V OBRAZECH

"Jsem rád, že občané viděli, kolik lidí bylo ochotno blokovat dopravu v Praze. Kdybychom udělali (zablokovali) křižovatku u (Národního) muzea, tak Praha opravdu celá stála," konstatoval na tiskové konferenci odborářský předák Bohumír Dufek. Nezastíral však zklamání z malé účasti na pochodu Prahou. "Je to pro mě prohra," přiznal.

Na straně demonstrantům se objevili i poslanci ČSSD a komunisti. "Pokud se pan premiér bude tvářit, že se nic nestalo, že je pěkný letní den, tak nervozita a napětí ve společnosti poroste. Obáváme se, jaký způsob ventilu si v dalších měsících najde," řekl při parlamentních interpelacích Sobotka, který se předtím objevil na Palackého náměstí.

POCHOD VYÚSTIL V POTYČKU

Šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík poděkoval účastníkům stávky a znovu dementoval zprávy o tom, že některým řidičům bránili kolegové v práci. "Nikomu nebylo bráněno, kdo chtěl pracovat, pracoval," uvedl. Poděkování podle něj patří i veřejnosti, která stávku podpořila.

Anketa

Souhlasíte s tvrzením odborářů, že stávka skončila jejich vítězstvím?

Ano, zvýšili tlak na vládu. 2370
Ne, akorát naštvali ostatní lidi. 7663

Stávka zastavila nákladní i osobní železniční dopravu v celé zemi a v některých městech včetně Prahy omezila městskou hromadnou dopravu. Poprvé v historii se zcela zastavilo i metro.

STŘÍPKY Z DNEŠNÍ DEMONSTRACE

V ulicích hlavního města demonstrovaly asi dva tisíce odborářů. Na plánovanou blokádu hlavních dopravních uzlů v Praze však nedošlo.

Čtyřiadvacetihodinovou stávku hodnotí jako vítězství odborový předák Jaromír Dufek. Odborářům se podle něj protest proti vládním reformám, zejména oddalování věku odchodu do důchodů, podařil.

Předseda Senátu a bývalý odborový předák Milan Štěch (ČSSD) označil za jediný černý bod dnešní akce chování ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který vyrazil za demonstranty diskutovat, když pochodovali kolem sídla jeho úřadu, což bossové označili jako provokaci ze strany ministra financí.

Štěch: Kalousek je velký herec

Před Kalouským úřadem pak vznikla tlačenice a létala rajčata a vejce. "Podle mého názoru se snažil vyprovokovat střet," řekl Štěch s tím, že Kalousek je velký herec ochotný pro svou kariéru riskovat i zdraví. Případná potyčka by podle Štěcha ministrovi přinesla body.

Jedna z hospod na Spořilově má pro řidiče tramvají, kteří se nezapojili do stávky, neodolatelnou nabídku...Kalousek výtky, že odboráře provokoval, důrazně odmítl. Považoval prý za svou povinnost jít si s odboráři popovídat a dát najevo svůj zájem o jednání. Napadení nebo jiného ohrožení se prý při příchodu mezi demonstranty neobával.

John chce jednat s odbory

Předseda VV Radek John odpoledne uvedl, že se chce do jednání s odbory zapojit. "Česko se bez reforem neobejde, VV ale chtějí s odbory jednat o jejich ekonomicky citlivé podobě," prohlásil John s tím, že plánuje setkání s šéfem ČMKOS Jaroslavem Zavadilem.

Premiér má pro Johnův záměr pochopení. "Pan předseda John není členem vlády, nemá možnost vyjednávat na tripartitě, tak si to chce nějakým způsobem vynahradit," komentoval Nečas Johnův záměr sejít se s předsedou ČMKOS.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...