Opozice se snaží vyjádřit nedůvěru vládě.

Vyjádření nedůvěry vládě

Sledujte živě

Opozice se snaží vyslovit nedůvěru vládě kvůli tomu, že premiér Nečas spolupodepsal prezidentskou novoroční amnestii.
20:41
Lidovky.cz: On-line reportáž z jednání o nedůvěře vládě končí. Děkujeme za pozornost.
20:39
Sněmovna už nehlasovala o Zaorálkově návrhu, který by vyslovila "zásadní nesouhlas" s částí amnestie. Poslanci rozhodli, že to není přípustné.
20:39
Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 poslanců, nutných by bylo nejméně 101 hlasů. Vládu podpořilo 97 poslanců. Zbylých 11 nebylo přítomno. Byli mezi nimi z koaličních poslanců i předseda TOP 09 a vicepremiér Karel Schwarzenberg nebo poslankyně ODS Ivana Weberová.
20:22
Koaliční vláda Petra Nečase (ODS) podle očekávání odolala ve Sněmovně i pátému pokusu opozice o vyslovení nedůvěry.
20:01
Rozprava k hlasování o nedůvěře vládě skončila. Nyní přijde na řadu samotné hlasování.
19:46
Předposledním poslancem, který během jednání Sněmovny vystoupí, bude Jan Chvojka z ČSSD.
19:37
U řečnického pultíku vystoupil Josef Novotný z Věcí veřejných, po něm přišel s faktickou poznámkou Pavel Hojda z KSČM. Nyní hovoří Václav Zemek z ČSSD.
19:26
Nezažazený Radim Fiala má výhrady k amnestii i vládní poltiice, přesto se ale rozhodl zdržet se hlasování.
19:23
Do rozpravy jsou přihlášeni už jen čtyři poslanci.
19:15
Pavel Blažek, ministr spravedlnosti, vypočítal, kdy mělo docházet k trestné činnosti v amnestovaných kauzách. Chtěl tím zabránit šíření fám, že všechny amnestované zločiny se staly za vlády Václava Klause.
19:06
Ladislav Šincl z ČSSD označil v souvislosti s vyhlášenou amnestií předsedu vlády Petra Nečase za Klausova "pudlíka".
19:01
"Ať už hrůza bez konce konec má," vyzval Foldyna poslance o podpru při hlásování o nedůvěře vládě.
19:01
Jaroslav Foldyna označil Nečasův kabinet za "vládu paradoxu".
18:39
Dále se Vít Bárta rozhovořil o drahých potravinách, což je podle Věci veřejných důsledkem hříchu vlády Petra Nečase a jejího zvyšování DPH. A jaký je další hřích současného kabinetu podle Věcí veřejných? Bárta za celou stranu mluvil o lichvě a rostoucím počtu exekucí.
18:22
Vít Bárta se vyjádřil, že udělá vše pro to, aby současná vláda "přestala existovat". Z toho důvodů se společně s dalšími odpůrci sejdou už tuto sobotu v Národním domě na Vinohradech, kde budou jednat. Mezi účastníky bude například i ekonom Pavel Kohout. Co přinese sněm 19. ledna, sám Bárta zatím nedokáže předpovědět.
18:18
Dávid Kádner z Věcí veřejných vyjmenoval další hříchy, kterými se vláda Petra Nečase provinila, mezi nimi je například nekoncepční rušení nemocnic. Po něm se za mikrofon postavil poslanec Vít Bárta.
18:16
Ladislav Velebný z VV vyjmenoval sedm smrtelných hříchů, které vláda současného premiéra Petra Nečase naplnila "měrou vrchovatou". Po jeho výstupu se ujal slova Miroslav Kalousek, který reagoval na poslance Velebného. Řekl, že "výklad sedmera smrtelných hříchů by byla na propadnutí na obecné škole".
17:39
Miroslav Grebeníček kritizoval členy vlády za to, že mají hroší kůži a kachní žaludky. Amnestii označil za nepřijatelnou. V žádném případě nehodlá tolerovat "pardon tunelářům", řekl poslanec na jednání Sněmovny.
17:26
Poslanec Stanislav Grošpič připomněl méně známe kauzy, které jsou také předmětem amnestie. "Není možné setrvat na stanovisku, kdy vláda bude říkat, že kontrasignace je akt čistě formální," řekl Grošpič. Nyní hovoří Marie Nedědová z KSČM.