Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výrobci léků žádají Paroubka: Zastavte Ratha

Česko

  14:34
PRAHA - Tři desítky zahraničních výrobců léků vyzvaly premiéra Jiřího Paroubka, aby zasáhl do stanovování cen léků. V dopise ho výrobci požádali, aby nařídil ministru zdravotnictví Davidu Rathovi s okamžitou platností zastavit nové kolo kategorizace léků, které začíná ve čtvrtek.

David Rath foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Rathův postup dnes kritizoval i prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba a označil ho za protiprávní. V kategorizaci ministerská komise stanoví, kolik zaplatí za lék pojišťovny, a kolik tedy doplatí pacient z vlastní kapsy.

"Ministerstvo rozhoduje o 36 miliardách, které za rok pojišťovny zaplatí za léky, neprůhledně a v rozporu s evropským právem," prohlásila Mikotová. Uvedla, že výrobci požádali před týdnem o zastavení kategorizace ministra zdravotnictví Davida Ratha, odpovědi se ale nedočkali.

Rath je podle Chudoby v poslední době zdánlivě "umravněn", avšak ve skutečnosti prý pokračuje v protiprávních krocích. "Jako poslední příklad je toho důkazem pokračování kategorizace," uvedl. Ministr podle něj nedodržel předepsaný postup a zahájil práci na nové lékové vyhlášce. "My samozřejmě tuto vyhlášku napadneme," prohlásil Chudoba.

Ministr si podle něj musí uvědomit, že je v právním státě. Podle Mikotové je divné, že se na úhradách léků nedomlouvají výrobci s pojišťovnami, ale odboráři a zaměstnavatelé. Soudí, že Česko by se mělo při stanovení cen léků řídit takzvanou transparenční směrnicí; podpisem z roku 1997 se k tomu zavázalo. Tato směrnice dává přesná pravidla pro určení cen a dává výrobcům šanci, včetně lhůt, aby se proti rozhodnutí odvolali. Nyní možnost odvolání neexistuje.

Ministr zdravotnictví David Rath argumentuje tím, že pravidla pro stanovení úhrad ze zdravotního pojištění dává směrnice ministerstva. Podle Mikotové však Evropa požaduje, aby je určil zákon.  MAFS si na neprůhlednost stanovení cen léků v Česku stěžovala loni v březnu. Evropská komise v říjnu zahájila řízení pro porušení smlouvy o EU a dala české vládě dva měsíce na vysvětlení právního stavu. Vláda se poté pokusila upravit pravidla v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, návrh však neprošel Senátem.

Česku nyní podle Mikotové hrozí řízení pro porušení smlouvy u Evropského soudního dvora ve Štrasburku. Kvůli nedodržování směrnice projednávala Evropská komise už sedm stížností - Finsko a Rakousko byly již přinuceny, aby evropské právo při stanovení cen aplikovaly.
Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...