Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Výroční zprávy neodevzdalo 100 stran. Koníček: Vypadá to, že Babiš dluží Babišovi DPH

Česko

  18:00
PRAHA - Výroční finanční zprávy o svém loňském hospodaření letos nepředložilo Sněmovně 100 stran a hnutí z celkových 250 politických uskupení, které ke konci roku evidovalo ministerstvo vnitra. Všechny strany zastoupené v Parlamentu své zprávy podaly. Ve čtvrtek to řekl předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček.

Poslanecká sněmovna foto: MAFRA - Dan Materna

Výbor nyní zprávy posuzuje, zda jsou úplné a obsahují veškeré požadované náležitosti. „Na začátku května doporučí Sněmovně usnesení, ve kterém některé zprávy prohlásí jako úplné, u některých jako neúplné a u těch, kteří je budou mít neúplné, případně je nedodali vůbec, požádá vládu, aby dala Nejvyššímu správnímu soudu návrh na pozastavení činnosti těchto stran, pokud to je opakovaně,“ řekl Koníček (KSČM).

Předběžně odhadl, že asi 90 zpráv bude v pořádku. Loni bylo v pořádku 106 zpráv. Pokud jde o nedostatky, šlo podle něj hlavně o pochybení a administrativní nedostatky.

Hnutí Žít Brno u některých svých dárců neuvedlo jejich adresy pobytu, ale e-mailové adresy. To podle Koníčka odporuje zákonu. Opoziční TOP 09 vykázala dar od společnosti Hranická rozvojová, kterou zřídila akciová společnost založená registrovaným svazkem obcí. To je podle předsedy výboru také nepřípustný dar. Některé strany uvedly souhrnný dar od drobných dárců, ale tyto dárce neidentifikovaly. V případě KDU-ČSL šlo o 120 tisíc korun, v případě hnutí ANO o 100 tisíc korun. O opoziční ODS, která měla v minulosti problémy se sponzory, se na dnešním jednání výboru nemluvilo.

Koníček: hnutí ANO by se mělo registrovat jako plátce DPH

Výbor se zabýval zprávou hnutí ANO, které uvedlo jako příspěvek od státu částku 4,09 milionu korun. Tyto peníze hnutí inkasovalo od Sněmovny za expertízy, které vypracovalo pro své poslance. Podle Koníčka je ale hnutí mělo vykázat jako příjem z hospodářské činnosti. Vzhledem k tomu, že šlo během jednoho roku o víc než milion korun, domnívá se, že by se hnutí mělo registrovat jako plátce daně z přidané hodnoty. „Vypadá to, že Babiš dluží Babišovi DPH,“ poznamenal Koníček v narážce na předsedu hnutí a současně ministra financí Andreje Babiše. Bude to podle něj muset posoudit příslušný finanční úřad.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...