Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyšehradský tunel na měsíc zavřou

Česko

  17:32
PRAHA - Čtyři týdny bude kvůli opravě tramvajové trati uzavřen Vyšehradský tunel. Rekonstrukce začne v pondělí 3. listopadu. Informoval o tom mluvčí Dopravního podniku Hlavního města Prahy Ondřej Pečený. Uzavírka se dotkne desetitisíců cestujících denně, dopravní podnik zavede náhradní autobusovou a lodní dopravu.

Vyšehradský tunel foto: ČTK

Tramvajovou trať, která byla naposledy opravována před 26 lety, čeká v 300 metrů dlouhém úseku Výtoň - Podolská kompletní rekonstrukce. Současné panely budou nahrazeny betonovou deskou s živičným povrchem. Chystá se i oprava inženýrských sítí a cyklistické stezky. "Rekonstrukce je vzhledem ke stavu a stáří tramvajové trati nezbytně nutná," uvedl Pečený. Trať je v současné době údajně v tak špatném stavu, že ji drážní inspekce označila za nebezpečnou a řidiči tramvají musí skrz tunel jezdit krokem.

Dopravní podnik původně opravu tunelu naplánoval už na červenec, kvůli dalším uzavírkám ale rekonstrukci odložil. S komplikacemi musí až do 30. listopadu počítat hlavně řidiči aut. Denně tímto úsekem projíždí kolem 20.000 automobilů, které nyní budou muset využít objízdné trasy. Objížďka povede podle ředitele magistrátního odboru dopravy Jana Heroudka od Podolské vodárny ulicemi Podolská, Na Dolinách přes Náměstí hrdinů na Pankráci a dále Táborskou, Petra Rezka, Čiklovou a Svobodovou zpět k Vltavě.

"Řidiči by se ale měli pokusit najít trasy, které se nejbližšímu okolí uzavírky vyhnou, a využít levobřežní komunikace, Jeremenkovy ulice nebo Jižní spojky s návazností na severojižní magistrálu," poznamenal Heroudek. Pro chodce zůstane tunel otevřen, pro ostatní cestující budou připraveny náhradní autobusové a lodní linky, které se při opravě tunelu osvědčily už v minulosti.

Mezi přístavišti Výtoň a Podolská vodárna budou plout denně od 6:00 do 22:00 velkokapacitní lodě s označením X21. Do konce listopadu bude fungovat také přívoz mezi zastávkami Dvorce a Lihovar. Autobusovou linkou X17 se lidé dostanou od Podolské vodárny ke stanici Pražského povstání, autobus číslo 728 bude spojovat Dvorce s metrem Budějovická. Dopravní
podnik také posílí spoje 253 a 150, které využívají lidé při cestě z Modřan k nejbližším Stanicím metra.

Změněny budou rovněž trasy tramvajových linek. Tramvaj číslo 3 se na Výtoni změní na linku 16 a bude pokračovat přes Albertov a Karlovo náměstí do zastávky Spojovací. Tramvaj 17 bude na Výtoni odkloněna přes Albertov, Náměstí bratří Synků a Pražského povstání do pankrácké vozovny. Linka 21 bude jezdit jen mezi Sídlištěm Modřany a Podolskou vodárnou. Noční spoj číslo 52 pojede po stejné trase jako linka 17.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!