Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vysoké školy si posvítí na plagiátory

BRNO Nejméně 13 českých veřejných vysokých škol plánuje společně odhalovat studenty, kteří svou diplomovou nebo bakalářskou práci nelegálně opíší. Vyhledávání nepoctivců jim umožní počítačový systém, který vložené práce ze všech škol bude porovnávat.

Ochranu proti plagiátorství používá už brněnská Masarykova univerzita. Nyní ji nabízí k využití také dalším školám, řekly dnes novinářům zástupkyně univerzity.

Na Masarykově univerzitě systém funguje více než rok. Škola díky němu odhalila několik plagiátorů. Jeden byl za opisování vyloučen, další případy jsou nyní před disciplinárními komisemi. V budoucnu by měl program odhalit i nepoctivce, kteří neopisují od spolužáků, ale od studentů jiných českých vysokých škol. Do systému se vyjma Masarkyovy univerzity chce připojit dalších dvanáct českých vysokých škol, mezi nimi je například Univerzita Palackého v Olomouci nebo Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. S dalšími školami brněnští akademici jednají.

Systém už porovnává půl milionu dokumentů
Podle prorektorky pro informační technologie na Masarykově univerzitě Ivany Černé má kontrola přispět k tomu, aby práce studentů byly kvalitnější. Jak řekla, kvalitu studia degraduje, když posluchači mohou absolvovat i pomocí nelegálně opsaných prací.

Zavedení kontroly má i preventivní účinky. Studenti vědí, že jejich diplomovou, bakalářskou či seminární práci může učitel snadno porovnat s ostatními, a tak si už celé pasáže opsat nedovolí.

Systém je podle Černé jednoduchý a dobře dostupný odkudkoliv, kde je připojení na internet. Student do něj vloží svou práci, učitel pak jednoduchou operací může vyhledat studie, jejichž pasáže jsou stejné nebo podobné. Pak musí zhodnotit, jestli je práce plagiát, nebo student řádně citoval z jiných zdrojů. Kontrolovat své práce mohou i sami studenti.

Podle Jitky Brandejsové z vývojového týmu univerzity je dnes v systému asi 500.000 dokumentů od 30.000 vkladatelů. Za poslední rok se počet uložených souborů zvýšil o 120 procent. Systém porovnává navzájem texty české, anglické a slovenské, v budoucnu by se měl rozšířit i na jiné jazyky.

Program dnes porovnává všechny práce, které studenti Masarykovy univerzity vloží do jejího elektronického systému, tedy i několikastránkové domácí úkoly. V budoucnu se možná rozšíří také o knihy a webové stránky, z nichž studenti rádi čerpají.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...