Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vystaví i sud orlických vrahů

Česko

  8:11
PRAHA - Sud, který použili „orličtí vrazi“, nebo námořní mina ze dna Vranovské přehrady. To by měla být největší lákadla výstavy „Kriminalistika proti zločinu“, kterou dnes v Praze slavnostně zahájí vedení policie a ministerstva vnitra.

Sud-rakev z případu orlických vražd je jedním z exponátů výstavy. foto: ČTK

Výstava v Muzeu Policie ČR v ulici Ke Karlovu má připomenout padesátileté výročí Kriminalistického ústavu Praha. Špičkové znalecké a expertní pracoviště bylo založeno 12. prosince 1958. Výstavu je možné navštívit od zítřka až do června příštího roku.

„Kořeny kriminalistického bádání v Česku ale sahají samozřejmě ještě hlouběji. Vznik moderní kriminalistiky je připisován do období Rakouska-Uherska, kdy byla vydána první příručka pro vyšetřující soudce, jež zaznamenala a shrnula vědní poznatky bádání té doby,“ říká současný ředitel Kriminalistického ústavu Emil Vančo.

Novodobé dějiny a začátky úspěchů českých vědců na poli kriminalistiky spadají do druhé poloviny 40. let minulého století. Tehdy vznikly v rámci nové Kriminální ústředny technický a identifikační odbor. „První z nich zahrnoval mechanoskopii, balistickou expertizu a fotografickou dokumentaci. Druhý se zabýval daktyloskopickou registrací a později byl rozšířen o biologickou laboratoř a další vědní obory, včetně písmoznalectví,“ říká Vančo.
 Náplní práce pracovníků ústavu se staly výjezdy k nejzávažnějším trestným činům, zajišťování stop a zjišťování příčin událostí.

„Samozřejmě musíme věci návazně zkoumat i v rámci znalecké činnosti a podílet se i na výzkumu využití nových technologií pro expertizy,“ vysvětluje pracovník ústavu Pavel Kolář.

Nové poznatky z praxe jsou už více než padesát let vydávány v Kriminalistickém sborníku, který patří k nejdéle vycházejícím publikacím svého druhu v Evropě. Podle Koláře Česko jako jedna z prvních tří zemí na přelomu 90. let minulého století například kooperovalo na speciálních skupinách pro potírání počítačové kriminality. „Vývoj se sice velmi zrychluje, ale i dnes se můžeme srovnávat s celou řadou jiných evropských zemí,“ říká Kolář.

A jaké další úspěchy za sebou pracovníci kriminalistického ústavu mají? Je jich dlouhá řada. Lze připomenout například vytipování zaměstnání „Spartakiádního vraha“ Jiřího Straky. Expertizy tehdy v šatech obětí objevily drobné kovové částice. Straka tehdy skutečně jako učeň pracoval s obráběcími stroji.

Autoři:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...