22. dubna 2014 13:49, aktualizováno  17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mrtvolu z Orlíku, ležící v hloubce 18 metrů, vyčmuchal policejní pes

Oblečení muže, kterého vyplavila Orlická přehrada | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblečení muže, kterého vyplavila Orlická přehrada | foto: ČTK

PÍSEK Kriminalisté našli v orlické přehradě nedaleko hradu Zvíkov mrtvého muže. Tělo zavražděného podle nich bylo ve vodě dva roky, možná i déle. Muž byl omotán řetězem, který byl u dna ukotven podstavcem přenosné dopravní značky. Policisté totožnost mrtvého neznají, řekl policejní mluvčí Jiří Matzner. V minulých letech policisté na dně přehrady našli několik lidských těl.

Nyní nalezený mrtvý muž by podle dosud provedených posudků a zkoumání z několika oborů lidské činnosti mohl být ve věku 32 až 42 let, vysoký 170 až 175 centimetrů, uvedl mluvčí. Muž byl oblečen do oboustranné a pravděpodobně hnědé sportovní bundy značky Basiko Sports se stahováním u pasu. Dále měl na sobě světlé plátěné kalhoty. Policie nevylučuje, že šlo o cizince.

Tělo bylo objeveno při pátrání po jiné pohřešované osobě. Na mrtvolu, která ležela v hloubce 18 metrů, upozornil policejní pes. Ten na člunu ucítil pod vodou osobu a na jeho popud začali potápěči v inkriminovaném místě hledat, řekl Matzner. Podle něj bude identifikace nalezeného těla složitým procesem. "V databázi pohřešovaných lidí je přes 1000 osob, který odpovídají věku a výšce. Navíc člověk, kterého jsme na dně našli, nemusí ani v databázi figurovat," řekl mluvčí.

"Kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po totožnosti muže. Je možné, že pachatelé věci, které použili k zatížení těla, odcizili v okolí. Kdo by měl k tomuto zločinu jakékoliv informace, ať kontaktuje policisty na lince 158. Každá maličkost je důležitá," uvedl Matzner.

Oběti nalezené v přehradě

Policie vyzdvihla ze dna přehrady u Žďákovského mostu postupně ostatky tří obětí v kauze takzvaných orlických vražd. Pachatelé trestných činů z let 1991 až 1993 uložili rozčtvrcená těla dvou podnikatelů do sudů a zalili louhem. Třetí tělo bylo zabaleno do pletiva. Pět pachatelů, kteří spáchali pět vražd, bylo v roce 1997 odsouzeno k vysokým trestům vězení včetně doživotí.

23. září 2006 - Mrtvolu jednačtyřicetiletého muže z Českobudějovicka objevili lidé v orlické přehradě u obce Chrást na Písecku. Muž měl ruce i nohy svázané, podle policistů šlo o vraždu.

1. června 2007 - U obce Vlastec na Písecku lidé nalezli tělo muže vyplavené z Orlíku. Podle policie tělo třiapadesátiletého muže vhodila do přehrady jeho manželka. Muži údajně namíchala do jídla uspávací prostředky a s neznámým komplicem ho zabila.

21. června 2008 - Na hladině orlické přehrady u Červené nad Vltavou na Písecku objevili rybáři plastovou truhlu s mrtvou ženou. Ruce měla svázané drátem a tělo bylo zabalené v igelitu. Za vraždu ženy byl odsouzen na 14 let její milenec, lékař Vladimír Mikuš.

22. dubna 2014 - Na dně Orlíku nedaleko hradu Zvíkov nalezli kriminalisté mrtvého muže. Tělo zavražděného bylo omotáno řetězem, který byl u dna ukotven podstavcem přenosné dopravní značky.

Lidovky.cz, ČTK