Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mladík v poutech si hlavu o zeď rozbil sám, aby nás mohl obvinit, tvrdí policie

Česko

  17:42aktualizováno  18:48
PRAHA - Policie si za tvrdým zásahem na technaře v Praze stojí. Videa z akce ale ukazují zraněné lidi, kteří postup policie kritizují. Během zásahu měl podle svědků policista mlátit účastníkovi party hlavou o zeď. Policie to popírá. Mladík si prý rozbil hlavu o zeď sám, aby pak mohl obviňovat policii z násilí.

Zákrok policisty na technaře během rozehnání technoparty v Praze. foto: Zdroj: organizátoři technoparty

Hodinu po půlnoci z pátku na sobotu byla policejními těžkooděnci rozehnána legálně oznámená technoparty v pražských Holešovicích. Policie tvrdý zásah obhajuje. Jednalo se podle ní o rušení nočního klidu a mělo dojít i ke dvěma útokům na veřejného činitele. Na druhé straně je však také několik zranění. Technaři tvrdý zákrok policie kritizují a nepovažují ho za oprávněný (výpověď technaře si můžete přečíst ZDE).

Podle organizátora technoparty (požádal server Lidovky.cz, aby neuváděl jeho jméno) byla akce skutečně ohlášená jen do páteční půlnoci. Tuto informaci mimo jiné potvrdila i policie. "Ohlašovací povinnost na soukromém pozemku není povinná a my jsme byli na soukromém pozemku," argumentuje organizátor.

"Policisté se vymlouvají na rušení nočního klidu. Podle zákona musí proběhnout měření hluku. Žádné takové měření nebylo. U měření musí být přítomen organizátor a já u toho nebyl. Policie se ničím neprokázala a tudíž nemají žádný důkaz, že jsme ten noční klid rušili," pokračuje organizátor ve své obhajobě.

Organizátor neměl doklady

Policie při prvním příjezdu požádala organizátora technoparty o prokázání totožnosti. Organizátor ale u sebe skutečně neměl občanský průkaz. "Policie ho vyzvala, aby je následoval na policejní služebnu. On je tedy následoval a během jeho nepřítomnosti došlo zase k zesílení hlasitosti," tvrdí policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Organizátor však tvrdí, že ověřování totožnosti proběhlo před halou, kde se akce konala, na počítači uvnitř policejního vozu. "Doklady jsem neměl. Souhlasí to s verzí policie až na to, že jsem nebyl na policejní stanici," řekl pro server Lidovky.cz organizátor technoparty.

Hala, ve které se konala pražská technoparty.

Ředitel pražského krajského ředitelství Martin Vondrášek v rozhovoru pro Lidovky.cz líčí, že si organizátor z policejní výzvy, aby ztlumil hudbu, nic nedělal (rozhovor s ředitelem pražského krajského ředitelství Martinem Vondráškem čtete ZDE).

Organizátor toto tvrzení považuje za lež. "Hudba se vůbec nedávala nahlas. Zůstala ztišená přesně podle jejich výzvy. Ve všem jsem je poslechl a nepodnikl jsem žádné kroky, aby se hudba dávala nahlas," tvrdí pořadatel akce.

Křižovatka poblíž prý byla hlučnější než technoparty

K rušení nočního klidu podle organizátora technoparty po ztlumení hudby nemohlo dojít. "Já jsem to místo prošel. V okolí, kde se ta akce konala, je docela hlučná křižovatka. Ta auta tam dělala daleko větší hluk než ta naše akce. Proto si myslím, že tam policisté neudělali žádné měření nočního hluku, protože sami věděli, že ten hluk nepřekračujeme," argumentuje pořadatel technoparty.

Organizátor technoparty tvrdí, že policisté měli telefon na něj i majitele objektu. Policie mu měla volat pouze jednou a to ve 23:19. "S policajty jsem byl neustále v kontaktu, abych zabránil podobné akci. To by nebylo v mém zájmu takový zásah policie dopustit," dodává pořadatel.

Výzva policie nemusela být srozumitelná

Podle policejní verze byli technaři několikrát vyzváni, aby opustili prostor akce. Toto sdělení mělo proběhnout prostřednictvím megafonu před halou, ve které se technoparty konala. Těžkooděnec s megafonem byl během zásahu policie přítomen i uvnitř budovy. Jeho přítomnost potvrzuje i organizátor, namítá však, že výzvy byly moc potichu a instrukcím z megafonu nebylo rozumět.

"Policista s megafonem tam stál, nebyl ale vůbec slyšet. Tu výzvu slyšelo tak dvacet lidí, ale byli to lidé, co stáli venku, ne ti vevnitř," říká pořadatel technoparty.

"Po výzvě policistů opustila většina lidí halu," tvrdí Zoulová. Podle organizátora toto tvrzení není pravdivé a halu většina lidí neopustila. "Vůbec se tak nestalo, uvnitř haly bylo stále minimálně 450 lidí," argumentuje organizátor.

Pořadatel narozdíl od policie ale tvrdí, že účastníci technoparty nemohli halu bez problémů během zásahu opustit. "Kdokoliv se kolem policistů jen mihnul, tak hned ležel na zemi," líčí pořadatel.

Výzvám nebylo rozumět ani vevnitř

Ani když se policista s megafonem dostal dovnitř haly, nebyly výzvy podle organizátorů a svědků slyšet. "Vevnitř jsem megafon také neslyšel. Venku mě zajímalo, co z něj říkají, tak jsem k němu přišel asi na 5 metrů. Přímo před něj a zaslechl výzvu pouze jednou a to jsem se musel hodně snažit poslouchat," píše Vojtěch Žoha na Facebooku. Během zásahu nehrála v hale žádná hudba. 

Vondrášek tvrdí, že poté, co policie donutila opustit téměř všechny lidi halu, se účastníci akce shromáždili venku a začali policisty napadat. "Létaly tam po nás kameny, láhve a půllitry. Tak nevím, jestli se vám ti lidé pochlubili.," řekl pro server Lidovky.cz Vondrášek.

Napadnutí zraněného policisty jsem neviděl, říká organizátor

Organizátor se v tuto chvíli nacházel uvnitř objektu a údajné napadání a vtažení jednoho policisty do davu, což mu způsobilo zlomeninu prstu, neviděl. "Když už vytlačili všechny lidi, tak jsem byl stále v hale. Byl jsem tam sám. Řekli mi, abych si sbalil věci a opustil prostor. Šel jsem ven, aby mi ostatní organizátoři pomohli sbalit věci. To už byli všichni lidé vytlačeni policií na ulici," popsal události před halou organizátor.

Podle organizátora technoparty na policisty nemohly létat žádné půllitry. "Pro nápoje jsme používali plastové kelímky," tvrdí. Také údajné hození lavičky na těžkooděnce se podle organizátora technopárty neudálo tak, jak tvrdí Vondrášek. "Policisté tam vtrhli a o tu lavičku zakopli. Mám na to i svědky," tvrdí organizátor technoparty.

Podivná zranění

Krvavé stopy po na zdi po zásahu na technoparty. Podle účastníků měl na tomto místě policista bít hlavou technaře o zeď.

Podle serveru policejnidenik.cz se jeden z účastníků akce po chycení policisty pokusil rozbít hlavu o zeď. Na videu, které má server Lidovky.cz k dispozici, je vidět mladík s rozbitou hlavou, jak stojí s policistou u zakrvácené zdi. Policista mu drží ruce za zády. Jednalo se o technaře, který měl údajně hodit po policistech těžkou lavici.

Podle organizátora akce toto tvrzení policie není pravda. "Pokud by si ten kluk chtěl rozmlátit hlavu o zeď, proč mu v tom ten policista nezabránil? Stáli tam u něj tři," diví se organizátor technoparty.

Mladík se snažil zranit sám, tvrdí policie

První z obviněných, jednadvacetiletý mladík, je stíhán pro to, že v sále po policistovi hodil dřevěnou lavici z tzv. pivního setu. Tento atak se naštěstí obešel bez zranění kohokoli ze zúčastněných. I tak ale tekla krev. A to když tento zadržený začal s pouty na rukou tlouct s hlavou o zeď ve snaze způsobit si zranění, ze kterého by následně obvinil policisty. Netušil ale, že toto jeho počínání zachytila policie v rámci dokumentace zákroku. Mladík, který byl již v minulosti opakovaně stíhán za násilí proti úřední osobě, je prošetřován na svobodě ve zkráceném přípravném řízení.

mjr. Bc. Andrea Zoulová
tiskový mluvčí PČR

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...