Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie ukončila hlučnou technoparty. Mlátili lidi dost nevybíravě, říká účastník

Zásah policie během technoparty Hard to the Core 3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah policie během technoparty Hard to the Core 3. | foto: Zdroj: Youtube.comReprofoto

PRAHA Hodinu po půlnoci z pátku na sobotu policie tvrdě zasáhla proti účastníkům pražské technoparty. Do akce šly desítky policistů a zranění byli na obou stranách. Podle účastníka technoparty vyvolal zásah policie zmatek a příslušníci zákona zbytečně použili násilí. Policie tvrdí, že jednala ve veřejném zájmu a že organizátoři akce neuposlechli výzev. Okolnosti zásahu bude šetřit.

V pátek po jedenácté hodině večerní si začali obyvatelé pražských Holešovic pravidelně stěžovat na rušení nočního klidu. Na vině byla hlasitá hudba, která se linula z objektu v Bubenské ulici. V ní probíhala technoparty Hard to the Core 3. Na místo byla vyslaná policejní hlídka, ta měla organizátory vyzvat, aby hudbu ztišili.

ČTĚTE TAKÉ:

„Při prvním kontaktu policistů s organizátorem došlo k tomu, že ten organizátor neměl ani doklad totožnosti, tudíž se nedokázal legitimovat. Policie ho vyzvala, aby je následoval na policejní služebnu, kde prokáží jeho totožnost," popsala policejní mluvčí krajského ředitelství hlavního města Prahy Andrea Zoulová. Problémy podle ní začaly vzápětí. Když byl organizátor na policii, pokračující technoparty opět zvýšila počet decibelů...

Najednou se strhla panika, líčí účastník

Kolem jedné hodiny ranní už stáli policisté před budovou. O půl hodiny později jich desítky vtrhly dovnitř a akci ukončily. „Policisté použili hmaty, chvaty, údery a kopy. Také vím, že měl být použitý i teleskopický obušek,“ řekla Zoulová serveru Lidovky.cz.

Sedm zadržených

"Tři zadržení jsou podle ní podezřelí z násilí proti úřední osobě a čtyři z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby."
Policejní mluvčí Andrea Zoulová

Policejní zákrok vzbudil velké emoce. Účastníci hovoří o policejní brutalitě.

Podle návštěvníka akce Vladimíra Ciglera zasahovala policie dosti nevybíravým způsobem. „Když jsem tam přišel, tak před vstupem byla asi tři policejní auta. Policajti mi ale neříkali, abych tam nechodil, tak jsem to bral, že je všechno v pohodě. Zaplatil jsem vstup, koupil si pivo," líčí Cigler pro server Lidovky.cz svůj příchod na akci ani ne půl hodinu před zásahem.

„Po pěti minutách slyším, jak lidé začínají řvát. Najednou se strhla panika. Byla tam tma a kouř. Pak jsem dva metry ode mě viděl policisty, jak teleskopama mlátí lidi před sebou a strkají je na zem - dost nevybíravým způsobem. Bez jakéhokoliv varování, bez ničeho,“ pokračuje Cigler.

Během zásahu podle Ciglera nebylo ani rozsvícené světlo. Orientaci navíc ztěžovala umělá mlha a blikající světla, která měla původně umocňovat atmosféru na konané technoparty.

Bili nás teleskopy, tvrdí Cigler

Cigler tvrdí, že policisté tlačili návštěvníky k východu a přitom je bili teleskopickými obušky. „Když jsem už byl u východu a chtěl jsem odejít, tak jsem dostal teleskopem přes záda,“ stěžuje si. Cigler podle svých slov neviděl nikoho, že by se choval agresivně.

Přesto byli podle policejní mluvčí zraněni dva policisté. Jeden dokonce utrpěl zlomeninu prstu. Na videích zveřejněných  z akce na Facebooku je slyšet, jak někteří návštěvníci policistům nadávají.

Během zásahu ani po něm nikdo s návštěvníky nekomunikoval. „Ptal jsem se policajtů, jestli tam je nějaký antikonfliktní tým, ale byli zdráhaví mi cokoliv říkat. Jak jsem říkal, byla tam panika, nikdo nic nevěděl a ani ti lidé nepochopili, proč tam zničeho nic policisté zakročili,“ popisuje zmatek Cigler a dodává: Jedinou informaci, kterou mi policisté podali, byla, že akce je ohlášená do dvanácti hodin. Ale nic víc. V podstatě se se mnou ani nebavili.“

Zraněná dívka může dostat za zásah odškodné

Na videích, které během zásahu nahrávali účastníci akce, je vidět dívka krvácející z obličeje. Informace o tom, zda dívka patřila mezi agresivní návštěvníky technoparty, policejní mluvčí nemá. (Na video se můžete podívat ZDE - redakce upozorňuje, že obsahuje množství vulgarit).

„Pokud se stalo, že ta dívka byla zraněna během policejního zákroku a nebyla agresivní, tak tam připadá v úvahu nějaké odškodnění nebo omluva. Je to ale otázka až dalšího šetření,“ popisuje další možné kroky Zoulová. Za technoparty padnou pravděpodobně i nějaká obvinění. „Byly tam tři podezření z trestného činu a čtyři přestupky,“ říká Zoulová.

„Společnost nemůže doplácet na to, že se 200 lidí chce pobavit a kolem stovky až tisíce rezidentů, kteří tam mají i malé děti, kvůli nim nemohou spát. Tady je jasný veřejný zájem, který převažuje před nějakou zábavou, která navíc překračovalo povolenou dobu,“ obhajuje Zoulová zákrok policie.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....