Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horáčkův web obsahoval skript na těžbu kryptoměny. Jeho tým to překvapilo

Česko

  16:59
PRAHA - Web Michala Horáčka 100 dni.cz podle serveru Živě.cz těžil kryptoměny. Upozornění na těžbu na stránce chybělo, odhalit ji mohl jen odborník. Horáčkův tým se o situaci dozvěděl až v pondělí a začal situaci následně prověřovat a napravovat. Podle jejich posledního vyjádření však byl skript hned odstraněn.

Horáček oznámil kandidaturu na prezidenta. foto:  Dan Materna, MAFRA

Web 100dní.cz není hlavním informačním webem o Horáčkově kampani: Je na něm zveřejněn program, o jeho jednotlivých bodech nechává Horáček na stránkách hlasovat. 

„Prezident je volen přímo - a měl by existovat i způsob, jak mohou voliči jeho činy ovlivnit. Zaregistrujte se a hlasujte pro změny, které uvítáte,“ uvádí Michal Horáček na webu. Mezi body je zrušení kontrol na Hradě, omluva Ferdinandu Peroutkovi, ukončení spolupráce s mluvčím Ovčáčkem nebo zlepšení kyberbezpečnosti Hradu.

Web 100 dní Michala Horáčka
Michal Horáček a jeho žena Michaela

Podle serveru Živě.cz, ale Horáčkově týmu uniklo, že web těžil kryptoměny. „Samotná těžba kryptoměn v prohlížeči problém není – podle mého osobního názoru by to naopak mohla být zajímavá alternativa ke klasické display reklamě, problém však spočívá v tom, že by na ni měl web, tedy každý slušný web, návštěvníka jasně upozornit,“ uvádí Jakub Čížek z Živě.cz.

Jiří Táborský, mluvčí Michala Horáčka, se nesnažil z počátku zjištění popírat. Informace o těžbě kryptoměn je totiž součástí zdrojového kódu stránek. „Bohužel jsme o tom dosud neměli ani ponětí. Obratem jsme kontaktovali dodavatele webu, který má pod sebou i hosting. My se bez nich k těm informacím nedostaneme. Chceme, aby s tím co nejdřív něco udělali,“ řekl pro Lidovky.cz Táborský.

Zhruba za hodinu už byl podle Táborského kód odstraněn s tím, že šlo o chybu dodavatele. „Podle dodavatele tam ten kód běžel řádově desítky minut maximálně. Programátor na webu něco upravoval, nasadil tam novou javascriptovou knihovnu, kterou bohužel nezkontroloval,“ dodal Táborský.

Večer pak Táborský ještě informace upřesnil. „Už během aktualizace byl tento malware odstraněn a ve zdrojovém kódu stránky zůstaly jen jeho stopy, které ale nikdy reálně kryptoměny netěžily. Celou věc jsme obratem řešili se zhotovitelem webu, který všechny zbytky jeho nefunkční stopy odstranil. Nikomu nevznikla žádná škoda.“

Těžba kryptoměn pro návštěvníka webu podle Čížka v praxi znamená zvýšenou zátěž procesoru. To se může na mobilu projevit - víc se zahřívá a klesá výdrž baterie.

Celý případ podle dosavadních zjištění není relevantní pro Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. „Ze zjištěného nijak nevyplývá, že by docházelo k nějakým finančním transakcím, takže z mého pohledu není, co by úřad řešil,“ uvedl pro Lidovky.cz Jan Outlý.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat