Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Michal Horáček

Česko

  16:47
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Michal Horáček během předávání kandidátních listin a petičních archů. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jeden z prvních vyzyvatelů Miloše Zemana svůj zájem o Hrad oznámil už na  podzim 2016. Kandiduje jako nestraník, kterého do prezidentského závodu poslalo celkem 86 tisíc podpisů občanů. Kampaň si hradí z vlastní kapsy – na transparentní účet mu nelze přispívat. Horáček se do povědomí dostal zejména jako podnikatel (spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna) a textař. Jeho otec byl ceněný pražský divadelní dramaturg, asi nejznámějším z jeho příbuzných byl však jeho prastrýc Jaroslav Heyerovský, slavný chemik, který získal Nobelovu cenu.

Profily kandidátů ZDE

Horáček byl v roce 1970 přijat na FSV UK, byl z ní však krátce poté vyloučen, protože zfalšoval výjezdní doložku do USA. Strávil kvůli tomu i dva měsíce ve vězení. A tehdy začala jeho krátká aféra s StB, která doteď v některých očích očerňuje Horáčkovu pověst. Pracoval totiž jako dělník ve Svazu invalidů, kde se v té době vyskytovala řada disidentů - a o ty měla Státní bezpečnost nemalý zájem.

Na první schůzce spolupráci neodmítl, což bylo zaneseno v jeho spisu Sázkař (kvůli jeho zájmu o dostihy), avšak když se s agenty sešel podruhé, vymluvil se na fiktivní záchvaty spojené s tendencemi se pomočit - a jeho spis byl uzavřen. Z kandidatury na tajného agenta tak sešlo. Proti podezření ze spolupráce má Horáček také čisté lustrační ověření. V roce 1996 se stal bakalářem po vystudování Institutu základů vzdělanosti UK, magisterský titul si dodělal z antropologie až v roce 2007. Poté dodělal i studium doktorandské.

Před sametovou revolucí se Michal Horáček živil také jako novinář.

Před sametovou revolucí se Michal Horáček živil také jako novinář.

Horáček poté působil jako novinář pro Mladý svět, do KSČ však nevstoupil. pohyboval se také mezi černými sázkaři a hazardními hráči.  Kromě novinařiny se Horáček angažoval zejména jako spisovatel a textař. Zásadní pro jeho tvůrčí činnost byla například spolupráce s Petrem Hapkou. Žurnalistice se věnoval i po revoluci, kdy se také angažoval společensko-politicky. S Michalem Kocábem v roce 1989 založil občanskou iniciativu MOST, která měla zprostředkovávat jednání mezi komunistickou mocí a nezávislými sdruženími. 

Na jaře 1990 založil spolu se třemi partnery akciovou společnost Fortuna – svůj podíl po 15 letech prodal. Celková cena firmy byla 2,4 miliardy korun. 

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ NADŠENEC DO VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč

Mohlo by vás zajímat