Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Michal Horáček

Česko

  16:47
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Michal Horáček během předávání kandidátních listin a petičních archů. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jeden z prvních vyzyvatelů Miloše Zemana svůj zájem o Hrad oznámil už na  podzim 2016. Kandiduje jako nestraník, kterého do prezidentského závodu poslalo celkem 86 tisíc podpisů občanů. Kampaň si hradí z vlastní kapsy – na transparentní účet mu nelze přispívat. Horáček se do povědomí dostal zejména jako podnikatel (spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna) a textař. Jeho otec byl ceněný pražský divadelní dramaturg, asi nejznámějším z jeho příbuzných byl však jeho prastrýc Jaroslav Heyerovský, slavný chemik, který získal Nobelovu cenu.

Profily kandidátů ZDE

Horáček byl v roce 1970 přijat na FSV UK, byl z ní však krátce poté vyloučen, protože zfalšoval výjezdní doložku do USA. Strávil kvůli tomu i dva měsíce ve vězení. A tehdy začala jeho krátká aféra s StB, která doteď v některých očích očerňuje Horáčkovu pověst. Pracoval totiž jako dělník ve Svazu invalidů, kde se v té době vyskytovala řada disidentů - a o ty měla Státní bezpečnost nemalý zájem.

Na první schůzce spolupráci neodmítl, což bylo zaneseno v jeho spisu Sázkař (kvůli jeho zájmu o dostihy), avšak když se s agenty sešel podruhé, vymluvil se na fiktivní záchvaty spojené s tendencemi se pomočit - a jeho spis byl uzavřen. Z kandidatury na tajného agenta tak sešlo. Proti podezření ze spolupráce má Horáček také čisté lustrační ověření. V roce 1996 se stal bakalářem po vystudování Institutu základů vzdělanosti UK, magisterský titul si dodělal z antropologie až v roce 2007. Poté dodělal i studium doktorandské.

Před sametovou revolucí se Michal Horáček živil také jako novinář.

Horáček poté působil jako novinář pro Mladý svět, do KSČ však nevstoupil. pohyboval se také mezi černými sázkaři a hazardními hráči.  Kromě novinařiny se Horáček angažoval zejména jako spisovatel a textař. Zásadní pro jeho tvůrčí činnost byla například spolupráce s Petrem Hapkou. Žurnalistice se věnoval i po revoluci, kdy se také angažoval společensko-politicky. S Michalem Kocábem v roce 1989 založil občanskou iniciativu MOST, která měla zprostředkovávat jednání mezi komunistickou mocí a nezávislými sdruženími. 

Na jaře 1990 založil spolu se třemi partnery akciovou společnost Fortuna – svůj podíl po 15 letech prodal. Celková cena firmy byla 2,4 miliardy korun. 

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...