2. ledna 2018 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Horáček podal trestní oznámení na poslance Ondráčka. Odmítá obvinění ze spolupráce s StB

Michal Horáček při oznámení kandidatury na prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Horáček při oznámení kandidatury na prezidenta. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Kandidát na prezidenta Michal Horáček podal trestní oznámení kvůli pomluvě na komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Vadí mu, že ho Ondráček obvinil ze spolupráce se Státní bezpečností (StB).

Sdělil to Horáčkův mluvčí Jiří Táborský. Ondráček se k podání trestního oznámení nechtěl vyjadřovat.

Horáček se podle Táborského rozhodl reagovat na rozhovor s poslancem Ondráčkem, který v polovině prosince zveřejnil portál Eurozprávy.cz. Poslanec Ondráček v rozhovoru mimo jiné řekl, že „Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař“.

Horáček: Je absurdní dožadovat se omluvy od člověka, který mlátil demonstranty

Táborský poznamenal, že „ony dostupné informace“ pocházejí z Horáčkova volebního webu, na kterém sám zveřejnil spis, který na něj StB vedla, a zároveň negativní lustrační osvědčení.

„Panu Ondráčkovi musí být z těchto materiálů známo, že jsem nebyl členem KSČ, nebyl jsem politicky aktivní a spolupráci s StB jsem odmítl,“ uvedl Horáček. Považuje za absurdní, že se 28 let poté, co se zapojil do takzvané sametové revoluce, „musí soudně dožadovat omluvy od člověka, který byl v předrevolučním období členem pohotovostního pluku a mlátil demonstranty obuškem“.

Ondráček ČTK řekl, že na podání trestního oznámení reagovat nechce. „Nemíním dělat panu Horáčkovi předvolební kampaň,“ řekl.

Horáček se v posledních týdnech postavil proti zvolení Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Interaktivní graf se načítá...
ČTK