4. prosince 2017 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uchazeči o Hrad komunistu Ondráčka v čele komise nechtějí, Horáčka ale nepodpoří

Zdeněk Ondráček (KSČM) v Poslanecké sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Ondráček (KSČM) v Poslanecké sněmovně. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Prezidentští kandidáti vesměs odmítají, aby byl do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů zvolen komunista Zdeněk Ondráček. Vadí jim, že se v roce 1989 zúčastnil jako příslušník Veřejné bezpečnosti zásahům proti demonstrantům. K podpoře svého protikandidáta Michala Horáčka, který požádal o pomoc předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, se ale nechystají.

„Výzva Michala Horáčka je sympatická a děkuji za ni. Tuto situaci už však řeším po vlastní linii,“ sdělil v reakci na dopis jeden z účastníků prezidentské volby Pavel Fischer. Další z nich lékař Marek Hilšer považuje „ochotu pověřit dohledem nad činností bezpečnostních sborů člověka“, který se za komunismu aktivně zúčastnil potlačování shromažďovacího práva, za znepokojivý signál, kam by se mohl ubírat další vývoj demokracie v České republice. Za stále důležitější proto označil nutnost volby „prezidenta demokrata“.

Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek poznamenal, že i když se mu také Ondráček v čele inspekce nelíbí, nevidí důvod, proč by se měl zapojovat do volební kampaně Horáčka. Protože o vedení sněmovních komisí rozhodují poslanci, má svůj apel směřovat na ně. „Pokud nevěří v sílu vlastní osobnosti, rád mu v tomto směru pomohu. A chce-li pan Horáček ovlivňovat tyto věci víc než jako každý občan, měl možná dříve zvážit svou kandidaturu do Parlamentu,“ dodal Kulhánek.

Na volbu Ondráčka a výzvu Horáčka na twitteru reagoval další z kandidátů Mirek Topolánek. „Pan Horáček požádá Bureše, ten požádá Falmera a ten zváží, jestli do čela komise navrhne místo Mlátičky jiného komunistu. Uf. Ve slušných dobách kontrolní funkce náležely opozici, nikoli koalici,“ uvedl Topolánek. Použil při tom krycí jména, která StB měla používat pro Babiše a Filipa, a přezdívku, kterou političtí oponenti častují Ondráčka.

ČTK