Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ondráček chce vzít peníze Ústavu pro studium totalitních režimů. Po zveřejnění rozhovoru s jeho otcem

25 let svobody

  7:00aktualizováno  8:43
PRAHA - Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček chce vzít 90 milionů z rozpočtu Ústavu pro studium totalitních režimů. Při druhém čtení návrhu státního rozpočtu na rok 2017 odůvodnil svůj krok tím, že škrty v rozpočtu ÚSTR chce věnovat na bezpečnostní sbory.

Zdeněk Ondráček (KSČM) v Poslanecké sněmovně. foto:  František Vlček, MAFRA

Filip vyzval Hermana k rezignaci. ‚Komunisté ztrácejí podporu, tak se snaží zviditelňovat‘

Zdeněk Ondráček (KSČM), který na sebe nedávno upozornil jako hlavní autor návrhu zákona o trestném činu hanobení prezidenta, se snaží zasadit o to, aby peníze vyčleněné na práci Ústavu pro studium totalitních režimů byly převedeny pod správu ministerstva vnitra a věnovaly se na platy zaměstnanců bezpečnostních sborů. Podle Ondráčka jejich platové ohodnocení neodpovídá jejich měsíčnímu nasazení. O podrobnostech Ondráčkova návrhu informoval jako první web Českého rozhlasu.

Návrh dále zdůvodňuje tím, že v kontextu migrace se bezpečnostní situace v Evropě zhoršuje a proto bychom na ni měli být připraveni. „Je tedy otázkou, zda v roce 2017 potřebujeme tento úřad v takovém personálním obsazení a tím pádem i výdaje, které jsou co do mzdových výdajů prakticky totožné s rozpočtovou kapitolou 358 Ústavní soud. Na ústavu pracuje 50 historiků, ale vedle těchto lidí z ÚSTRu funguje také Ústav pro soudobé dějiny a Ústav Akademie věd. Všichni bádají a pátrají po tom samém,“ vysvětloval Ondráček.

V rámci projektu Paměť národa, jehož je ústav garantem, byl 28. listopadu zveřejněn rozhovor s Ondráčkovým otcem, bývalým komunistickým funkcionářem Jaroslavem Ondráčkem. Ten se na videu o Zdeňku Ondráčkovi, který během sametové revoluce zasahoval jako příslušník Veřejné bezpečnosti na Václavském náměstí, zmiňuje. A naznačuje, že by k tehdejším demonstrantům nejspíš zaujal tvrdší přístup, kdyby se s nimi dostal do střetu.

„Kluk můj tady sloužil v té době u pohotováku. Jenže oni je tam nepustili, oni stáli někde vzadu a pustili tam ty kluky z prvního ročníku, který z toho byli chudáci vyděšení, když jim zapalovali ty svíčky pod nosem a tak dále,“ říká na záznamu.

„Video jsem neviděl,“ řekl poslanec Zdeněk Ondráček serveru Lidovky.cz. Po popsání obsahu videa dodal, že vzhledem k tomu, že nahrávku neviděl, její obsah nebude komentovat.

Podívejte se na záznam:

Autor: