Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přestřelka Topolánka s Horáčkem. ‚Kampaň z krvavých peněz‘ proti ‚pravé ruce ve vězení‘

Česko

  16:06
PRAHA - Do prezidentských voleb zbývá ještě více než měsíc času. Mezi kandidáty na post hlavy státu však už nyní přituhuje. Naposledy se do sebe na sociálních sítích pustili Mirek Topolánek a Michal Horáček. Textař a podnikatel vyčetl expremiérovi politickou minulost a označil jeho kandidaturu za estrádu. Topolánek kontroval slovy, že Horáček platí svou kampaň zkrvavenými penězi z hazardního byznysu.

Mirek Topolánek a Michal Horáček. foto: MAFRA

Údernou diskuzi mezi oběma prezidentskými kandidáty odstartoval Topolánkův úterní tweet, který se týkal komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Konkrétně pak toho, že KSČM se drží svého postoje, aby muž, jenž před listopadem 1989 zasahoval jako policista proti demonstrantům, vedl komisi pro dohled nad činností Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Někdejší premiér a předseda občanských demokratů pak celou situaci nazval „divadýlkem“. „Ondráček byl čtyři roky členem komise pro dohled nad BIS (Bezpečnostní informační službou), což je daleko závažnější a ozval se jen Kalousek. Ne Horáček ani Drahoš,“ ohradil se proti svým konkurentům. „Estráda…,“ doplnil.

Michal Horáček, kandidát na prezidenta, na Národní třídě.
Mirek Topolánek na tiskové konferenci.

Horáček ale vzápětí přispěchal s reakcí. Topolánkovi vzkázal, že kandiduje, aby věci měnil. „Když jste byl v politice Vy, byl Vaší pravou rukou člověk, co je teď ve vězení. A Martinu Nejedlému osobně nosíte dárky až na Hrad. Vaše kandidatura je estráda,“ narážel mimo jiné na skutečnost, že bývalý předseda vlády má blízký vztah s lobbistou Markem Dalíkem. Ten byl odsouzen k pětiletému trestu za podvod při nákupu vojenských vozidel Pandur.

Toto Horáčkovo vyjádření Topolánek označil za velmi laciné. „Je to stejné, jako kdybych Vás napadal, že platíte svou kampaň z krvavých peněz ožebračených lidí Vaší hazardní společností,“ odvětil spoluzakladateli sázkové kanceláře Fortuna. Dodal, že takovým způsobem svou kampaň vést nechce.

Michal Horáček vnímá celou výměnu názorů jako signál, že se u jeho soka „projevují vzrůstající rozpaky nad vlastní agendou“. „Žádné smysluplné politické akce nepodniká, a tak se uchýlil k tomu, že zpochybňuje moji akci,“ napsal serveru Lidovky.cz

Redakce požádala o reakci také Mirka Topolánka. Ten se však do vydání textu k celé záležitosti nevyjádřil.

O prezidentský post se vedle Horáčka s Topolánkem uchází také současná hlava státu Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, někdejší velvyslanec ve Francii a Monaku Pavel Fischer, lékař a aktivista Marek Hilšer, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf automobilky Škoda Auto a českého hokejového svazu Vratislav Kulhánek a hudebník Petr Hannig.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční v termínu od 12. do 13. ledna. Případné druhé kolo pak o dva týdny později.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat