6. prosince 2017 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přestřelka Topolánka s Horáčkem. ‚Kampaň z krvavých peněz‘ proti ‚pravé ruce ve vězení‘

Mirek Topolánek a Michal Horáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Michal Horáček. | foto: MAFRA

PRAHA Do prezidentských voleb zbývá ještě více než měsíc času. Mezi kandidáty na post hlavy státu však už nyní přituhuje. Naposledy se do sebe na sociálních sítích pustili Mirek Topolánek a Michal Horáček. Textař a podnikatel vyčetl expremiérovi politickou minulost a označil jeho kandidaturu za estrádu. Topolánek kontroval slovy, že Horáček platí svou kampaň zkrvavenými penězi z hazardního byznysu.

Údernou diskuzi mezi oběma prezidentskými kandidáty odstartoval Topolánkův úterní tweet, který se týkal komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Konkrétně pak toho, že KSČM se drží svého postoje, aby muž, jenž před listopadem 1989 zasahoval jako policista proti demonstrantům, vedl komisi pro dohled nad činností Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Někdejší premiér a předseda občanských demokratů pak celou situaci nazval „divadýlkem“. „Ondráček byl čtyři roky členem komise pro dohled nad BIS (Bezpečnostní informační službou), což je daleko závažnější a ozval se jen Kalousek. Ne Horáček ani Drahoš,“ ohradil se proti svým konkurentům. „Estráda…,“ doplnil.

Michal Horáček, kandidát na prezidenta, na Národní třídě.
Mirek Topolánek na tiskové konferenci.

Horáček ale vzápětí přispěchal s reakcí. Topolánkovi vzkázal, že kandiduje, aby věci měnil. „Když jste byl v politice Vy, byl Vaší pravou rukou člověk, co je teď ve vězení. A Martinu Nejedlému osobně nosíte dárky až na Hrad. Vaše kandidatura je estráda,“ narážel mimo jiné na skutečnost, že bývalý předseda vlády má blízký vztah s lobbistou Markem Dalíkem. Ten byl odsouzen k pětiletému trestu za podvod při nákupu vojenských vozidel Pandur.

Toto Horáčkovo vyjádření Topolánek označil za velmi laciné. „Je to stejné, jako kdybych Vás napadal, že platíte svou kampaň z krvavých peněz ožebračených lidí Vaší hazardní společností,“ odvětil spoluzakladateli sázkové kanceláře Fortuna. Dodal, že takovým způsobem svou kampaň vést nechce.

Michal Horáček vnímá celou výměnu názorů jako signál, že se u jeho soka „projevují vzrůstající rozpaky nad vlastní agendou“. „Žádné smysluplné politické akce nepodniká, a tak se uchýlil k tomu, že zpochybňuje moji akci,“ napsal serveru Lidovky.cz

Redakce požádala o reakci také Mirka Topolánka. Ten se však do vydání textu k celé záležitosti nevyjádřil.

O prezidentský post se vedle Horáčka s Topolánkem uchází také současná hlava státu Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, někdejší velvyslanec ve Francii a Monaku Pavel Fischer, lékař a aktivista Marek Hilšer, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf automobilky Škoda Auto a českého hokejového svazu Vratislav Kulhánek a hudebník Petr Hannig.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční v termínu od 12. do 13. ledna. Případné druhé kolo pak o dva týdny později.

rsaRobert Sattler

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.