8. listopadu 2017 17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtenáři Lidovky.cz chtějí za prezidenta Drahoše. Zvítězil jasně před Zemanem a Topolánkem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 166Diskuse
Jiří Drahoš, kandidát na prezidenta, přišel do redakce serveru Lidovky.cz a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš, kandidát na prezidenta, přišel do redakce serveru Lidovky.cz a... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Českým prezidentem pro nadcházejících pět let by se měl stát Jiří Drahoš. Alespoň by si to přáli čtenáři serveru Lidovky.cz, kteří někdejšího předsedu Akademie jednoznačně upřednostnili před současnou hlavou státu Milošem Zemanem a expremiérem Mirkem Topolánkem. Do hlasování, které bylo spuštěno po uzavření kandidátských přihlášek a probíhalo 24 hodin, se zapojilo více než 7500 lidí. Drahoš oslovil téměř polovinu z nich.

Jiří Drahoš ve čtenářském hlasování zvítězil naprosto jednoznačně s celkovým ziskem 4299 hlasů. Druhého v pořadí, současného prezidenta Miloše Zemana, za sebou nechal s velký odstupem.

Aktuální „hradní šéf“ nezískal ani polovinu jeho hlasů (1405). Se ztrátou více než dvou stovek pak následoval bývalý premiér a expředseda občanské demokracie Mirek Topolánek (1140), který se svou kandidaturou přispěchal pouhé dva dny před vypršením lhůty.

Volba prezidenta podle čtenářů Lidovky.cz

Jiří Drahoš
4299
Miloš Zeman
1405
Mirek Topolánek
1140
Michal Horáček
519
Marek Hilšer
312
Pavel Fischer
259
Jiří Hynek
238
Josef Toman
69
Vratislav Kulhánek
60
Petr Hannig
57

Číslo nad sloupci označuje hlasy, které kandidáti od čtenářů získali.

Drahoš vítězství v anketě vítá. „Takový výsledek mě samozřejmě moc těší. Všem, kdo do mě vkládají důvěru, děkuji,“ sdělil serveru Lidovky.cz s tím, že udělá vše, aby své podporovatele nezklamal.

Až za zmiňovanou trojicí se se značným rozdílem umístil textař a podnikatel Michal Horáček (519). O pátou příčku svedli souboj lékař Marek Hilšer (312), bývalý velvyslanec Pavel Fischer (259) a šéf zbrojařské asociace Jiří Hynek (238).

Jiří Drahoš.
Miloš Zeman během návštěvy Plzeňského kraje (Zbiroh na Rokycansku).

Do hlasování byl zařazený i analytik Josef Toman. Ten sice tvrdí, že pro svou kandidaturu nasbíral potřebný počet podpisů, které i s přihláškou v úterý expresně zaslal na ministerstvo vnitra, z dostupných informací však zatím nelze říct, zdali splnil všechny zákonné podmínky. Podporu mu přesto vyjádřilo 64 čtenářů, což stačilo na osmou pozici.

Úplně na chvostu pak spolu soupeřili bývalý šéf automobilky Škoda Vratislav Kulhánek (60) a hudebník Petr Hannig (57), přičemž ze vzájemného souboje vyšel lépe první jmenovaný.

Ve hře 19 lidí, všechna jména nejsou známá

Podle středečního vyjádření ministerstva vnitra se do prezidentských voleb přihlásilo celkem 19 kandidátů. Lze ale předpokládat, že několik z nich nebude do voleb nakonec připuštěno, neboť nesplní zákonné podmínky.

Čtyři kandidatury byly podány s podporou poslaneckých podpisů, pod tři se podepsali senátoři. Pět přihlášek bylo nahlášeno na základě petice s občanskými podpisy, podle dřívějších informací některé z nich neobsahovaly dostatečný počet podpisů. Sedm kandidátů nepodložilo svou kandidaturu politickou ani občanskou podporou.

Jací konkrétní zájemci se do prezidentského boje přihlásili, resort s odkazem na ochranu osobních údajů tají, sdělit je chce až 24. listopadu. Úřad na ochranu osobních údajů však tvrdí, že žádné takové stanovisko nevydalo.

Zatím tak není jisté, kdo přesně se chce o křeslo prezidenta ucházet.  Podle dostupných informací je v tuto chvíli potvrzena devítka prezidentských kandidátů: Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Michal Horáček, Mirek Topolánek, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek. Pravděpodobná je i účast Josefa Tomana. I proto server Lidovky.cz zařadil do čtenářského hlasování pouze zmiňovanou desítku.

Bývalý dlouholetý šéf Akademie věd by v prezidentských volbách zvítězil i podle aktuálního průzkumu společnosti Median pro Seznam zprávy. Do druhého kola by postoupil s Milošem Zemanem, jehož by porazil velmi těsným rozdílem. Drahoš by získal 51 procent hlasů, současná hlava státu 49 procent.

rsaRobert Sattler
  • 166Diskuse

Najdete na Lidovky.cz