Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Weiss: Pedofilové jsou nejlepší učitelé

Rodiče musí děti odmala učit, že na ně nemá nikdo sahat proti jejich vůli. Včetně rodičů, říká Petr Weiss, sexuolog.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

brr.

Diplomka

Omlouvám se, už zde zcela zřetelně nudím. ;-D Ale mám pohromadě pár zajímavých údajů.

V Česku doznalo 8,7% žen a 4,6% mužů, že bylo v dětství sexuálně zneužito. (To je méně než v zahraničí, kde se odhady pohybují okolo 10–40% u žen a 5–20% u mužů.) 34,8% žen a 8,8 mužů z tohoto počtu spadá do kategorie incestu. Což představuje 3% incestního zneužití mezi ženami a 0,4% mezi muži. Každý rok je hlášeno jen 1000 případů pohlavního zneužívání dětí. Weiss uvádí v dlouhodobém horizontu cca 600 případů ročně. Tyto skutky jsou ale jen zřídka ohlášeny na policii. (Jen 12,3% žen udává, že incident ohlásily na policii, mezi muži to nebyl nikdo.) Předpokládá se také, že ochota hlásit incest je v případě rodičů nejmenší. Ztráta rodičů je neporovnatelně více ohrožující.

Česko tak patří mezi země, kde ke zneužívání dětí dochází jen v omezené míře (přísnější normy chování, xenofobie), nebo kde ke zneužívání dětí dochází skrytě a podchyceno je jen 30-50% případů (nevšímavost veřejnosti, laxnost státu při řešení problémových rodin, nedostatečné a neodborné poskytování pomoci obětem, nepřiměřený nátlak na oběti při vyšetřování), nebo o rozdíl statistik, kdy je v Česku za pohlavní zneužívání považována jiná množina skutků než v zahraničí (rozdílné normy chování, česká laxnost, nevšímavost, malá informovanost či nepřiměřeně militantní postup ve US aj. v boji proti pedofilům).

Česko má cca 1,5 mil. dětí ve věku 0-14 let (+ zhruba 100 tis. 14-15 let). Při uvedených 8,7% žen a 4,6% mužů, by se pohlavní zneužívání mělo týkat cca 145.000 dětí, incestní zneužívání z toho potom 55.000 dětí. Zahraniční údaje jsou přitom až trojnásobné. Při cca 1000 šetřených případů ročně je někde chyba. Porovnávány jsou přitom údaje z oficiálních případů s těmi, co uvádí oslovení lidé při výzkumu. Je tak doloženo, že většina případů pohlavního zneužívání se u nás odehraje skrytě a není šetřena.

0/0
17.6.2008 17:13

brr.

Re: Diplomka

Přibližně ve 30% případů pohlavního zneužívání je pachatel z nejbližší rodiny, 60% případů patří do okruhu přátel rodiny, opatrovníků dětí a sousedů a 10% případů páchají neznámé osoby. (Nejde o údaje ověřené pro Česko.) Ve většině případů se jedná o příležitostné pachatele s osobnostní emoční poruchou. Pedofilní, psychotický, mentálně retardovaný typ a typ se sklonem k závislosti na alkoholu není častý. Učitelé, vychovatelé a oddíloví vedoucí spadají tedy do skupiny cca 60% pachatelů pohlavního zneužívání.

Když příležitost, větší nebezpečí bude v případě víkendu tráveného v soukromí se strejdou či bratrancem na chatě než organizovaný hromadný pobyt školní třídy. Podíl vychovatelů na zneužívání dětí u nás nebude velký. Jiná je asi situace v zemích praktikujících příležitostné hlídání dětí v soukromí. Formálního šetření se logicky dočkají spíše útoky vedené ze strany cizí osoby než zneužívání v rámci rodiny.

U incestního zneužívání dětí jsou (v procentech případů) uváděni jako pachatelé: otec (6,8%), nevlastní otec (13,5%), bratranec (27%), strýc (21,6%), bratr (10,8%) a prarodič mužského pohlaví (4,1%). V případě žen jsou jako pachatelky uváděny: teta (8,1%), sestra (4,1%) a matka (1,4%). Podíl otců je překvapivě nízký.

Zhruba 1/4 až 1/3 obětí pohlavního zneužívání se později stává samo pachateli (v případě žen opět oběťmi). Dále je v případě pachatelů uváděna zkušenost s jiným druhem zneužívání či týrání (fyzické, psychické). Uváděnými příčinami incestu ze strany otců je hledání úniků z nespokojenosti ve vlastním životě, vyjádření agrese vůči vlastní partnerce (kvůli nevěře či odmítání), potřeba sexuálního ukájení a neadekvátní vnímání dcery jako dospělé osoby.

0/0
17.6.2008 17:39

Witch

Re: Re: Diplomka

Dobrá, čísla průzkumu jsou celkem známa. K tématu pedofilie samé se však druhá, incestní část, příliš nevztahuje. Incestní pachatelé trpívají poruchou osobnosti, v zaměření mohou být maximálně hebefrenní(líbí se jim dospívající), ale skutečná sexuální deviace u nich není.

jinak bych diplomku uznala...

0/0
17.6.2008 19:46

brr.

Re: Re: Re: Diplomka

Chtěl jsem spíš dokladovat, že pedofilie jako taková nemá s pohlavním zneužáváním dětí mnoho společného a incest představuje 1/3 případů zneužívání. Ale je zde málo místa. Evropské údaje uvádí ve všech případech, včetně incestu, malý podíl pravých pedofilů. (Údaje ze US pojmem "pedofil" naopak nešetří.) Přitom mnohem větší nebezpečí lze předpokládat v případě "normálních lidí" v okolí dítěte.

(V případě nejzávažnějších trestných činnů a při volné definici pojmu pedofil bude poměr jiný. Ale tyto činy jsou jen promilem z celkových počtů zneužívání dětí.)

Zajímavé jsou i následné reakce matek v případě zjištěného incestu. Od řešení, po tolerování až po napomáhání při zneužívání, třeba z důvodu zachování rodiny či ochrany ostatních dětí. Moc bych za to nedal, že pronásledování označených pedofilů veřejností pramení z frustrací v rodině. "Nemohu nic udělat s otcem alkoholikem. Tak alespoň hlásám alkoholismus je metla lidstva!"

(A opravuji znovu, "hebefrenní schizofrenie" - jiný termín neznám, hebefilie - vztah k dospívajícím.) Pěkný den.

0/0
18.6.2008 7:08

Witch

Re: Re: Re: Re: Diplomka

Dík za opravu, je holt zkouškové a upsala jsem se:-(. Jinak se nemýlíte, týrání a zneužívání je fenomén, kterým je také hodně naše doba poznamenaná, ale to je tak na diplomku. Plus otázky, nakolik partnerka (hlavně u incestu) nebo partner(u týrání matkou) o věci ví. Ono se podle mých zkušeností a pozorování opravdu dá celé roky nic netušit. A potom ale v rámci vlastních psychických problémů poškodit dítě víc, než samotné zneužití. Tady chyběla vždycky práce s rodinou. Ale to už je další záležitost. Muži zase těžko odhadnou týrání děcka, když se nedostanou ke koupání a podobně. V tomhle se dá říct, že když dítě uhne před pohlazením, něco se děje.

0/0
18.6.2008 8:33

brr.

Pohlavní zneužívání dětí

Přibližně 20% až 25% žen a 5% až 15% mužů bylo v dětství pohlavně zneužíváno. Nejčastějšími pachateli jsou osoby oběti známé. Přibližně 30% jsou příbuzní dítěte, nejčastěji otcové, strýcové nebo bratranci; kolem 60% jsou další známosti jako přátelé z rodiny, opatrovnicí dětí, nebo sousedé. Neznámí pachatelé jsou v přibližně 10% případů dětského pohlavního zneužívání. Nejvíce je dětské pohlavní zneužívání pácháno muži; ženy se dopustí přibližně 14% útoků ohlášených proti chlapcům a 6% z útoků ohlášených proti děvčatům. (Zdroj anglická wikipedie.)

0/0
17.6.2008 7:05

brr.

Re: Pohlavní zneužívání dětí

Chybka, Lidovky měly výpadek a můj první příspěvek sem přišel opožděně. Text jsem překládal dvakrát - proto ty rozdíly.

0/0
17.6.2008 7:07

brr.

Pohlavní zneužívání dětí

Přibližně 20% až 25% žen a 5% až 15% z mužů bylo v dětství pohlavně zneužíváno. Nejvíce pachatelů sexuálního zneužívání pochází z okruhu známých obětí. Přibližně 30% jsou příbuzní dítěte, nejčastěji otcové, strýcové nebo bratranci; kolem 60% jsou další známosti jako přátelé z rodiny, opatrovnicí dětí, nebo sousedé. Neznámí pachatelé jsou přibližně za 10% případů dětského sexuálního zneužívání. Nejvíce je dětské pohlavní zneužívání páchané muži; ženy se dopustí přibližně 14% útoků ohlášených proti chlapcům a 6% útoků ohlášených proti děvčatům. (Zdroj - anglická wikipedie.)

0/0
17.6.2008 6:58

JFP

nebezpečné myšlenky...

brrr.: Chlapci ke zdravému vývoji své sexuality potřebují získat pocit sebevědomí a vůdčí role. Prostě to tak příroda zařídila. Samec vede a určuje, samice jeho vůli přijímá, podvoluje se a následuje. To je přirozený stav věcí.

Jen to někde řekněte nahlas a feministky vás roztrhají na kusy... ;-D ;-D ;-D !!

0/0
16.6.2008 22:48

Witch

Re: nebezpečné myšlenky...

Ano, já se svými mengelovskými názory k tomu nemám, co říct... Snad jen, že se točíme v kruhu a slovíčkaříme, čímž považuji ,možnosti diskuze za vyčerpané.

0/0
17.6.2008 6:26

brr.

Re: Re: nebezpečné myšlenky...

Netočíme se v kruhu, naopak. Podíl žen na zneužívání dětí zde nebyl ještě dostatečně diskutován.

0/0
17.6.2008 6:47

brr.

Re: nebezpečné myšlenky...

A to jsem ještě právě narazil na myšlenku, že na 90% pohlavního zneužívání dětí mají podíl ženy. Ať už přímo jako pachatelé či spolupachatelé či nepřímo, jako faktor který takové jenání navodí. Není to prostě černobílé a "pedofilové" jsou v celé problematice jen "třešničkou na dortu", dobrým cílem na odvádění pozornosti od skutečných viníků.

Odkazuji také na výzkum, kde 40% respondentů přiznalo pedofilní sklony - sexuální zájmy o dětské objekty korelovaly s negativními ranými sexuálními zkušenostmi, masturbací s pornografií, respondentem udávanou možností znásilnění ženy, sexuální promiskuitou a názory podporujícími nadřazenost muže nad ženou. Nic se nemápřehánět. Vůdčí role a nadřazenost nejsou jedno a to samé.

0/0
17.6.2008 6:38

Eduard Nud

Copak učitelé,

ale oni pedofilové jsou pro děti skutečně dobří přátelé. Děti od nich třeba nikdy neslyší, že na ně nemají čas. Taky na ně neřvou: Já tě zabiju! přinesou-li špatnou známku. A do třetice: s otcem může dítě mluvit o čemkoliv pouze do té doby, než když se přizná, že chodí za školu a zahodil žákovskou. S pedofilem se může bavit skutečně o čemkoliv. Jenom ne o ženských.

0/0
15.6.2008 20:55

Witch

Re: Copak učitelé,

Myslím, že máte velké štěstí, že jste přišel až teď. ;-) Nicméně myslím, že i o ženských by se s pedofily bavit dalo;-P

0/0
15.6.2008 22:04

JFP

Re: Re: Copak učitelé,

Právě tak, jako s homosexuálem - ze zkušenosti vím, že to není problém - očekával jen stejnou otevřenost, když se on se mnou začal bavit o chlapech.

0/0
16.6.2008 8:02

brr.

Gaussova křivka a pedofilie

Zde je to podle mě podobné. Skutečně se můžeme bavit o několika procentech pedofilů výhradně orientovaných na děti, ale také o 70-80% populace, která má k pedofilnímu jednání vrozené předpoklady. Ve hře jsou společenské normy jednání, vliv médií, tlak xenofobní veřejnosti, které vedou k prosazování hranic v zájmu ochrany práv většiny dětí. Ale zcela jistě jsou v populaci některé děti, kterým sexuální kontakt s dospělým neublíží. (to by měl třeba soud zvažovat.) Navíc záleží na okolnostech. Prostě agresivita a násilí by mělo být od pojmu pedofilie odděleno i když zdánlivě spolu souvisí. Odborníci uvádí 1 případ z 10. Tedy 9 případů z 10 násilí na dětech a jejich sexuálního zneužívání není pedofilií, ale jedná se o násilné zločiny, které páchají lidé, kteří za běžných okolností budou "označeného pedofila" s chutí lynčovat. Pokud by společnost hledala cestu jak přispět k bezpečnosti dětí, bylo by rozhodně rozumnější jít cestou prosazování tolerance, vzdělanosti a nenásilí.

Kauzy Opočenský, Kulínský jsou z tohoto pohledu velmi diskutabilní. Hloupoučkému davu byly v zájmu byznysu masmédií předhozeni pedofilové k lynčování, přitom skutková podstata bude nejspíš jen v úrovni "nerespektování zákona". A zákon porušuje snad téměř každý řidič neustále.

0/0
14.6.2008 11:57

Witch

Re: Gaussova křivka a pedofilie

Jo, tak reagovat musím. Kauzy, které jste uvedl, jsou diskutabilní, měly být odsouzeny stejně. Kulínský zneužil postavení a využil(snad podvědomě) celého ovzduší v souboru. Prestiž, cestování, nátlak rodičů na dcery, možná i jejich zrazení, samozřejmě i samotná potřeba zpívat a být s ostatními.

S řidiči mne neutěšujte, jeden idiot zapříčinil, že manžel málem nepřežil čelní srážku s blbcem. A kvůli dalším debilům, co si jen tak občas poruší pravidla, zrovna letos umírá lidí naprosto úděsné množství. I na přechodech, proboha!

A ještě jedna otázečka: JAK by měl soudce přihlížet k nepoškození dítěte? V tu chvíli, za rok, až projde očistcem vyloučení ze "slušné" společnosti, za deset let, kdy oběť zjistí, že musí chlastat nebo fetovat, aby přehlušila psychické dozvuky celého cirkusu? Nebo za dvacet roků, kdy není schopna partnerského života nebo zjistí, že si podvědomě vybrala člověka se stejnými názory na sexuální život dětí, jaký měl kdysi její agresor?!

Co je pro Vás nepoškozené dítě a jak to, probůh, hodláte měřit?! Znáte nějakou takovou oběť, svěřila se Vám? Já byla dost dlouho vrbou žen ve svém okolí. Uznávám, že to bylo výjimečné postavení a poskytlo mi prameny, ze kterých čerpám dál. Nepopírám, že je to složitá problematika a ani v literatuře není probraná do mrtě. A je pouze Vaší věcí, zda a nakolik uvěříte. Jste svobodný člověk, pouze jsem Vám chtěla poskytnout pohled z jiné strany.

0/0
14.6.2008 15:28

Witch

ještě jednou a neadrenalinově

Ještě jednou se vracím k Vašemu příspěvku. Nebo k oběma. Vaše volání po toleranci, vzdělání, výchově společnosti a spousta názorů je shodných s mými, jinde jste zase příliš benevolentní: Pokud ale znovu procházím diskuzi, lze říct, žecelkově  nebyla neplodná, ukázala i dost slušné povědomí o problematice, nadhozené p. Weissem. A jemu samotnému možná ukázala, že některé věci musí předkládat jasněji a srozumitelněji formulované, jinak působí jako muleta na býka. Jak je tu zvykem, debata padá do Nicoty, takže někdy zase nashledanou.;-)

0/0
15.6.2008 10:31

brr.

Re: ještě jednou a neadrenalinově

Omlouvám se, nevím jak stručně odpovědět na poslední příspěvky. Je zde mnoho výroků s kterými nesouhlasím. Zatím jsem si studoval sociální deviaci a odpovědi nejsou opravdu jednoduché. Zkusím jen krátce. Užíváte, jako většina žen, při svých úvahách mnoho neodůvodněných předsudků. Ženy by přitom měly být ve společnosti nositelkami kultury, a řekněme určovatelkami norem chování, o kterých diskutujeme. Ony předávají svůj rozhled, vychování a vzdělanost svým dětem a tím další generaci. Obávám se, že proto je situace v česku tristní. Kombinace xenofobie, neznalosti, bulváru, jednostranného "ženského" pohledu na věc... a podobných "intelektuálních" zdrojů určuje českou nesnášenlivost a kulturní uzavřenost, která jde proti přirozenému vývoji a staví Česko dlouhodbě do role zaostalé provincie.

Zatím jen pár postřehů. Pokud chci vymezit něco jako deviantní, musím mít jasnou předstvu toho, co je normální. Obojí je ale jen obtížně určitelné a navíc jen na základě norem, které neplatí absolutně. Tedy, vaše žhavé přesvědčení o jistém poškození dítěte při styku s předčasným sexem je prostě diskutabilní. Otázku zde navíc hrají i další okolnosti. Třeba celkové sociální prostředí, vývoj dítěte, za jaké situace k události došlo apod. Umím si předtavit třeba dětskou prostituci, kde samotný sex negativa nepřináší. Ale ničící roli zde hraje sociální situace v rodině. Tedy, mnohdy nemáte pravdu. V podstatě nelze tvrdit, že dítě které není zneužito, taktéž nepropadne drogám či alkoholismu. Samozřejmě, bavme se o zneužívání jako o rizikovém faktoru.

To co mi vadí, ale asi nejvíc je fakt, jak ženy vždy a všude zcela rezolutně a nesmlouvavě diskutují o mužské sexualitě, aniž ji mohou kdy zcela pochopit. Přitom sami ke své vlastní, a pro společnost velmi důležité, morálce přistupují velmi relativně. Třeba otázky přerušení těhotenství, ženské promiskuity či prostituce. Prostituce je přitom chápána mnoha VŠ studentkami, které budou záhy určovat morálku celé společnosti, jako přijatelná.

0/0
16.6.2008 0:37

Alice

Re: Re: ještě jednou a neadrenalinově

No to me podrzte! Takze za vsechno muzou zeny - spatne zakony, spatna moralka, neznalost a nepochopeni muzske sexuality - no a kdo vi, za co vsechno jeste muzou ...

Uz zase mi je lito tech chudaku ceskych muzskych, kteri tak silene trpi a vzdycky trpeli vsemi temi zakony a omezenimi jejich vylucne svobody, ktere nekdy nekdo vymyslel na ochranu - nekoho, kdo vi koho, pffff - jenom ne jich! Oni si zase nemuzou delat, co chteji. Chudaci! Malem mi kapla slza z oka ...;-D

0/0
16.6.2008 5:33

brr.

Re: Re: Re: ještě jednou a neadrenalinově

Jistě. Ochrana dětí, podle mě, spočívá především v tom, že nepřipouštím jednání před kterým chci někoho chránit. Zkuste se třeba podívat na zástupy maminek, které cpou své děti do šoubyznysu a nad sexuálními poklesky "hodných strýčků" co přitom pomohou i morálkou publika mhouří obě oči. Pokud jde o utváření příležitostí ke zneužívání dětí, jsou matky mnohdy tím prvním a hlavním motorem. Nevěříte? Věřte. ;-P

0/0
16.6.2008 6:50

Alice

Re: Re: Re: Re: ještě jednou a neadrenalinově

Mile brr, co vam vase matka tak strasneho provedla? :-( Ne, opravdu necekam na vasi odpoved. Ale at je to, co je to, urcite se z toho muzete dostat - kdyz budete chtit, samozrejme. Vsechno jde, kdyz se chce - pomoc je na dosah ruky, staci si o ni rict.

0/0
17.6.2008 8:28

brr.

Re: Re: Re: Re: Re: ještě jednou a neadrenalinově

Díky, rád přijmu rady zkušenější. Vás z toho dostaly za jak dlouho?

0/0
17.6.2008 17:40

Witch

Re: Re: ještě jednou a neadrenalinově

To odpovídáte mně?! Xenofobie, předsudky, neznalost deviací... Probůh, kde jste to v mém textu našel?! Mimochodem, na jakém základě se snažíte teoreticky vyvracet má tvrzení o postupných dopadech zneužití, když je dokumentuji praxí?  navíc, člověče teoretická, já nelogická a žhavě přesvědčená blbá ženská tohle studuju... Mimochodem, JAKÁKOLIV prostituce, dospělá a tuplem dětská, ničí osobnost bez ohledu na prostředí. Už tím pouhým převedením tržního mechanismu do sféry, kde mají hrát roli emoce plus další detaily. Ani jsem nikde netvrdila, že dítě bez rodinných problémů nepropadne partě nebo jiným negativům. Copak mi to všechno podsouváte? Vaše argumentace se, bohužel, mění právě v tu zhoubu takzvané ženské logiky, když hned paušalizujete a brojíte obecně o feminismu a podobně. Pobavila mne zmínka o tvrdé diskuzi o mužské sexualitě. Inu, je to tak křehounká věc... a třeba je to také dáno tím, že ženská sexualita nijak moc v průběhu věků muže nezajímala. Ženy byly především zdrojem potěšení, úlevy a potomků. O roli žen při výchově a Vašich předsudcích - no, to nechme jinam;-)

0/0
16.6.2008 7:32

brr.

Re: Re: Re: ještě jednou a neadrenalinově

No potěš Bůh! Vy tuto problematiku studujete, máte na některé okolnosti pohled jak Mengele a nezapomente dodat: "nebudu se hádat o čistotu a smysl pojmů, na filosofování nejsem příliš stavená". Co proboha studujete? Napadá mě, že musíte ještě hodně studovat. A bacha ať vás někdo nenařkne teoretizování, když to tak studujete. ;-D

Tou praxí můžete dokumentovat jednotlivé případy. Ke generalizování a aplikování na celou populaci to má daleko. Prostě se opakuji. Jsme ve shodě, ale nesouhlasím s vašimi absolutními závěry, které celé poznání i možná řešení staví na hlavu. Zkuste tedy popovídat o jedné ze sexuálních deviací, o ortodoxním feminismu. Ať se někam pohneme. ;-P

0/0
16.6.2008 9:58

Witch

Re: Re: Re: Re: ještě jednou a neadrenalinově

Ortodoxní feminismus NENÍ sexuální deviací. Lituji.Rv

0/0
16.6.2008 11:52

brr.

Re: Re: Re: Re: Re: ještě jednou a neadrenalinově

Ano. Úmyslně jsem přestřelil. Radikální feminismus je sociální deviací, jejíž ničící dopad na celou společnost nebyl ještě dostatečně zkoumán. Držím se tak odhadů, dohadů a vlastních zkušeností. Dávám vám námět na disertační práci. A zdarma. ;-) (Odhaduji, že mnohé omezování práv dětí a poškozování jejich vývoje pramení právě odtud.)

0/0
16.6.2008 12:28

brr.

To: Witch a JFP

Normalita. Obávám se, že se stále dokola motáme kolem pochybně stanovených pravidel. "Svoboda s jasně stanovenými hranicemi." To je přece protimluv. Svoboda nemá hranice a jediným pravidlem je neomezovat svobodu druhého. Lze dělat vše co není výslovně zakázáno. A zákazy jsou stanoveny na základě toho, že se jedná o poškození práva druhého. To je právě problém pohledů na svět, kdy chci v dobré víře určovat ostatním přijatelnou normalitu a v důsledku to mohu zajistit jen ustanovením nesvobody.

Osobně se domnívám, ať vezmu jakoukoliv lidskou vlastnost (IQ, sex orientaci, promiskuitu, pedofilii, SM, svobodomyslnost, schopnost uzavírat dlouhodobé partnerské svazky, mateřský instinkt...), tak lze jejich rozšíření v populaci popsat gaussovou křivkou. Tedy není pravda, že homosexualita se týká 4% populace a je to okrajová záležitost. Ale je spíš pravda, že 70-80% populace má k ní větší či menší předpoklady. A na krajích křivky stojí menšiny výhradně heterosexuálně zaměřené a výhradně homosexuálně zaměřené. Přitom my z 10-20% víceméně homosexuální menšiny vybíráme jen ta nejkrajnější 4% a označujeme je jako homosexualitu a 10% jako bisexualitu. Tak lze totiž vysvětlit, proč se homosexuálních vztahů za určitých okolností dopouští daleko větší část populace. A naopak, nepřátelský postoj xenofobní společnosti způsobuje cosi jako autocenzuru, kdy se ke své vrozené vlastnosti dokáže přiznat jen někdo a ostatní se přizpůsobí obecně platné normě chování i když cítí nespokojenost a omezení svých svobod. (Odtud pramení i nápady na léčbu homosexuality. Což je ve skutečnosti podpoření heterosexuální stránky osobnosti u jinak částečně bisexuálně orientované většiny populace.)

Otázkou je, zda je pro společnost žádoucí prosazovat obecně platné normy chování a pro menší či větší část populace zavádět nesvobodu? Jedná se o stejně hodnotné lidi, jejichž potenciál je takto snížen ke škodě celé společnosti. Jsem pro, aby třeba homosexualita nebyla prezentována jako deviace. Zde to začíná.

0/0
14.6.2008 11:32

Witch

Re: To: Witch a JFP

Normalita, svoboda, hranice. Nebudu se hádat o čistotu a smysl pojmů, na filosofování nejsem příliš stavená. Mně stačí, že v praxi pociťuji svodobu dostatečně velkou i s hranicemi, které jsem si vytýčila. Na základě výchovy a vývoje.  Shodují se, myslím, celkem dobře se společenskými normami. Tyto ujednané normy považuji za celkem vhodné i pro ostatní. Nepotřebuji pokaždé nutně vidět restrikce za jejich porušení, zajímají mne kořeny a cesta k tomu, jak pozměnit budoucnost jedince tím, že je mu umožněno dosáhnout náhledu a překonání nějakých blbých determinantů z minulosti. Vítám život v jeho pestrosti a proto nepotřebuji srovnávat do latě soukromé a intimní potřeby lidí, které nepoškozují nikoho třetího.  Což jsem již někde dole uvedla dřív. Znám příliš mnoho osobností, které nejsou všední a jsem hrdá na to, nazvou-li se mými přáteli. Dokážu si vážit alkoholika i člověka s demencí.  Zásadně  ale nemohu pokročit od pouhé zdvořilosti k osobnějšímu vztahu tam, kde se jedná o poškození dítěte v rámci lhostejnosti a přehlížení jeho práv a potřeb. Lituji, brr, ale tady se zcela rozcházíme. Dítě vždy změní a bohužel také poškodí předčasné seznámení se sexem, zapojení do intimního života s dospělým. Dokonce i tím, že z toho materiálně těží. To by bylo na odborný článek dlouhý jako noha, důvody jsou v odlišné sexualitě ženy a muže. U zneužitého chlapce jde také o pozapomínanou symboliku styku jako projevu nadřazenosti. Jak Vám to jen přiblížit... Porážka a zničení nepřítele bývala během vývoje dokonaná ne vypleněním jeho domu a znásilněním ženy, ale  když měl být dotyčný zlomen totálně, taky jeho znásilněním. Vedle sofistikovaných hrátek Starého Řecka je nutno brát v úvahu i tuto druhou stránku. Tak, jak Vám ji na nohavici předvede pejsek, když Vámi pohrdá. Myslím, že jsem Vám odpověděla na oba příspěvky, kdyžtak ještě něco doplním.

0/0
14.6.2008 15:14

brr.

Re: Re: To: Witch a JFP

Ano, od slova "rozcházíme" se zcela rozcházíme. "Vždy poškodí" bych zaměnil za "zpravidla poškodí" či spíš "změní". Namístě není užívání absolutních výroků. Navíc je obtížně definovatelné "předčasné seznámení se sexem". V současných médiích je sex dostupný dětem již od plenek. Nerozumím jak s tím souvisí odlišná sexualita muže a ženy, a napadá mě jen předčasná vyspělost dívek a tedy menší dopad na psychiku a vývoj dívek při styku se sexem v průběhu jejich dospívání.

O Řeckých praktikách při ničení nepřítele mám pochybnosti. Takto je slyším poprvé. A s pejskem zcela nesouhlasím. Takové chování nemá, alespoň jak já znám, s pohrdáním nic společného.

0/0
16.6.2008 0:53

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...