Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Weiss: Pedofilové jsou nejlepší učitelé

Česko

  9:07
PRAHA - Rodiče musí děti odmala učit, že na ně nemá nikdo sahat proti jejich vůli. Včetně rodičů, říká Petr Weiss, sexuolog.

LN Vzrůstá počet sexuálních zneužití dětí?
Od 60. let je počet deliktů vůči dětem stejný, tendence je spíš klesající. Jen se o tom víc mluví. V roce 2006 bylo 530 pohlavních zneužití dítěte, o 66 méně než v roce 2005.

LN Dá se vůbec pedofil poznat? Když chce být třeba vedoucím na dětském táboře?
Nedá. A ani není důvod, proč by pedofilové nemohli pracovat s dětmi. Pedofilové jsou nejlepší učitelé, vychovatelé, skautští vedoucí. Ale pokud jednou sexuálně sáhne na dítě, tak už by nikdy neměl pracovat s dětmi.

LN A má cenu to riskovat?
To riskujete pokaždé, protože 9 z 10 zneužívačů dětí nejsou pedofilové. I pro ty, kteří nejsou pedofilové, je dítě v tu chvíli přístupnější a snáze dosažitelný objekt než dospělá žena. Ti lidé jsou narušeni spíš osobnostně, ale ne sexuálně.

LN Jsou nějaké rady jak se chovat, když dítě napadne pedofil? Jestli zakřičet, nebo být agresorovi raději po vůli, aby neublížil více?
Prosím diferencujme. Pedofilové jsou nenásilní. Když někdo ubližuje dítěti, když s ním souloží, to není pedofil, ale sexuální agresor. Eventuálně sadista. Rozumím ale, na co se ptáte. Obecná rada je jednoduchá: jednak by rodiče u malých dětí neměli riskovat, že je nechají bez dozoru. Za druhé musí děti odmalička učit říkat ne. Musí vědět, že na ně nikdo nemá právo sahat, pokud si to sami nepřejí. A to včetně rodičů. Čtyřicet procent zneužití je totiž pácháno vlastními rodiči.

Autor:
Témata: Petr Weiss

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat