Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Z nebe opět padali mrtví ptáci

Česko

Po americkém státě Arkansas teď zaznamenali záhadný úhyn ptáků také v Louisianě

WASHINGTON/PRAHA Krátce po silvestrovských oslavách našli obyvatelé města Beebe v americkém státě Arkansas na silnicích a cestách tisíce mrtvých ptáků. Podle výpovědi očitých svědků dokonce „pršeli“ z nebe a spadli na několik lidí. Nejjednodušší vysvětlení, totiž že zvířata uhynula pod náporem novoročních ohňostrojů, se zdálo jako celkem logické. Kdyby však za tři dny nedošlo k podobnému případu v sousední Louisianě.

V úterý tam nedaleko obce Labarre spadlo okolo 500 uhynulých ptáků. Mezi nimi hlavně vlhovci, nejčastěji červenokřídlí, ale také špačci. Podle veterinářů měli četné zlomeniny a rány, které by odpovídaly střetu s dráty elektrického napětí či nějakým dopravním prostředkem. Aby toho nebylo málo, v řece Arkansas asi 160 kilometrů od Beebe v těchto dnech vyplavalo více než 80 tisíc leklých ryb druhu bubeník americký. Podobný případ hlásí i stovky kilometrů vzdálený Maryland. Masový úhyn ptáků a ryb vyvolal paniku mezi místními obyvateli, ale také u ochránců přírody. Podle médií se dokonce rozšířily fámy o apokalypse a blížícím se konci světa. Na internetu se začaly rozvíjet nejrůznější konspirační teorie. Podle jedné z nich je vymírání zvířat důsledkem tajných pokusů americké vlády.

Ryby má na svědomí nemoc Vědci přicházejí s prozaičtějšími vysvětleními. V případu úhynu ryb v řece Arkansas mohlo jít o silně nakažlivou nemoc, neboť obětí se stali pouze příslušníci jediného druhu. V Marylandu mohly zabíjet nemoci způsobené velmi nízkou teplotou vody, která rybám způsobuje stres, následkem čehož nejsou schopny odolávat infekcím.

Pokud se týká ptactva, zde zatím odborníci váhají vyslovit jednoznačnou příčinu. Podle britského listu The Guardian první analýzy uhynulých zvířat z Arkansasu vypovídají o tom, že vlhovci a další druhy utrpěli šok. Stejný jako když například hejno vlétne do neobvykle silné bouřky. Podle další verze ohňostroje a petardy vylekaly ptáky natolik, že ztratili schopnost koordinace pohybů, a střetli se tak se stromy, sloupy a domy. „Ptáci letěli na úrovni střech místo obvyklé dráhy nad vrcholky stromů,“ cituje list The Daily Telegraph ornitoložku Karen Roweovou. „Vlhovci mají velmi špatný zrak, a tak začali narážet do věcí, které jim stály v cestě,“ dodává. Ztrátu orientace ale mohla podle biologa Dana Cristola způsobit i nemoc. „Do elektrického vedení nenarazili bezdůvodně,“ míní Cristol, který se specializuje na chování ptáků. Teorii o tom, že je vyplašil ohňostroj, však vyloučil. Podle něj by ptáky tolik vyděsilo, pouze pokud by někdo vystřelil ránu přímo do jejich hnízda.

Experti se však shodují na tom, že podobné případy se čas od času dějí. „Masový úhyn ptáků může být způsoben nedostatkem potravy, bouřkami, nemocemi, chemikáliemi nebo střety se stavbami,“ vysvětluje listu The Guardian ornitolog Greg Butcher. V roce 1999 na severu Louisiany podobně uhynuly tisíce ptáků. Po dlouhém zkoumání bylo zjištěno, že to způsobila rychle se šířící infekce.

Autor: