Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeřábi budou místo alfa samce následovat motorový deltaplán

Afghánistán

  7:00
MOSKVA - Projekt s názvem "Let naděje LIVE", o němž informoval ruský časopis Argumenty i fakty, uskutečňuje Mezinárodní fond pro ochranu jeřábů od letošního jara v Okském parku 250 kilometrů od Moskvy. Jeřáb bílý je kriticky ohroženým druhem ptactva a projekt umělého odchovu má zajistit, aby jeřábi byli schopni přežít první cestu do teplých krajů a zpět.
Jeřáb bílý (ilustrační foto)

Jeřáb bílý (ilustrační foto) foto: wikipedia.org

O jeřáby bílé se v Rusku do půli srpna stará i "jeřábí máma" Markéta Ticháčková, odbornice na jeřáby z České republiky. Jak píše web České společnosti ornitologické, o jeřáby pečuje oblečená v bílé kombinéze a s jeřábí hlavou na ruce, kterou učí mláďata zobákem sbírat potravu.

Jeřábí máma ze záznamníku

Komunikuje s nimi pouze hlasem jeřába z přehrávače. Podle organizátorů projektu je důležité, aby se jeřábi do styku s člověkem dostali co nejméně.

Volně žijící mladí jeřábi většinou nepřežijí první rok života a po zimě se nevrátí. Cílem projektu je naučit mladé jeřáby létat pouze do bezpečných teplých krajů. Uměle odchovaní ptáci se vracejí z 90 procent.

Místo 'táty' motorový deltalpán

Jeřábí omladina se učí následovat nového "vedoucího samce", tedy motorový deltaplán, který je do bezpečné oblasti povede. Jeřábi startující na Jamalském poloostrově na severu Sibiře se naučí správnou cestu vedoucí jen do Uzbekistánu. Jejich cesta se zkrátí, aby se vyhnuli Afghánistánu nebo Tádžikistánu, kde je spousta zbraní a střílí se prakticky na cokoliv.

Projekt "Let naděje LIVE" je veřejnosti neustále dostupný pomocí tří webových kamer. Projekt financuje z velké části ITERA, soukromá společnost těžící ropu a zemní plyn na severu Ruska.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeřáb bílý hnízdí na Sibiři v oblasti dolního toku řeky Ob a v tundře Jakutska. Podle České společnosti ornitologické byl dlouho považován za velmi ohrožený druh, až po objevení nových zimovišť v Číně v roce 1980 bylo zřejmé, že tento druh je početnější, než se předpokládalo.

Přesto je třeba podle odborníků tomuto druhu věnovat zvýšenou pozornost, neboť jeho hnízdiště v nejsevernějších částech Ruska mohou být velmi snadno narušena činností člověka a regenerace krajiny je v podmínkách těchto zeměpisných šířek velmi pomalá.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete