Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Za podvody podle svědka stál Mrázek

Česko

SOUD

PRAHA Výslechem obviněného Miloslava Tikovského začal proces v případu údajně stamilionových úvěrových podvodů s nemovitostmi z počátku 90. let. Na lavici obžalovaných sice sedí pět mužů, v jednací síni se ale hovořilo hlavně o tom, jakou roli hrál v případu loni zavražděný údajný šéf podsvětí František Mrázek.

Na počátku všeho bylo podle Tikovského pět milionů korun, které mu Mrázek půjčil na velkoobchod s potravinami s tím, že na vrácení této sumy pomůže Tikovskému vydělat. Pak prý Mrázek začal chodit s podnikatelskými nápady spojenými s nákupem nemovitostí. Tikovského firmy si na ně braly bankovní úvěry, které ovšem mnohonásobně převyšovaly skutečnou kupní cenu objektů. Desítky milionů měl odevzdávat právě Mrázkovi.

Zároveň s Tikovským sedí na lavici obžalovaných advokát Zdeněk Míka, soudní odhadce cen staveb Jiří Bořkovec, Jiří Michálek a Miloš Březina. Podle obžaloby vylákali v letech 1992 až 1993 pomocí nadhodnocených posudků na nemovitosti z různých bankovních ústavů úvěry, které zůstaly nesplaceny. Škoda se pohybuje kolem 420 milionů korun. Obžalovaným hrozí za podvod pět až 12 let vězení.

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj