1. července 2008 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za vraždu Kubína výjimečné tresty

Zleva: Sagalinec, Adamec a Petrus u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Sagalinec, Adamec a Petrus u soudu. | foto: ČTK

PRAHA Městský soud v Praze dnes poslal pět mužů obžalovaných z vraždy spolumajitele bezpečnostní agentury Lenia Jiřího Kubína na 14,5 až 19 let do vězení. Kubín patřil ke známým kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

Na zabití muže se podle žalobce podíleli Milan Adamec, Milan Rosenbaum, Rastislav Sagalinec, Vladimír Petrus a Michal Včelařík. Nejpřísněji potrestal soud Petruse, který si vraždu údajně objednal.
Rozsudek není pravomocný, Petrus s Adamcem se na místě odvolali, ostatní obžalovaní a státní zástupce si ponechali lhůtu.

Vraždu si měl objednat Petrus
Kubín byl zastřelen v březnu 2006 na parkovišti před restaurací U Krále Václava IV. v Praze - Kunraticích. Podle obžaloby si vraždu objednal bývalý důstojník komunistické Státní bezpečnosti Petrus. Svému známému Adamcovi za ni údajně zaplatil milion korun, který si měl později rozdělit s Rosenbaumem, který vraždu dále organizoval.

Adamcovi soud uložil 14,5 roku vězení. Stejný trest vyměřil Včelaříkovi, který podle obžaloby vylákal Kubína na schůzku.
Sagalinec pak spolumajitele bezpečnostní agentury údajně zastřelil a podle tisku za to dostal zaplaceno 5000 korun. Soud ho dnes poslal do vězení na 17 let.

Podíl na vraždě popíral jen Petrus
Finanční částky, které si obžalovaní rozdělili, se soudu prokázat
nepodařilo, na vraždu však podle soudu bylo vyčleněno nejméně půl milionu. Podíl na zabití podnikatele popíral pouze Petrus. Adamec a Včelařík se přiznali, Rosenbaum a Sagalinec se přeli, kdo z nich stiskl spoušť. Soud uvedl, že zcela jistě střílel Sagalinec.

Kubín patřil do okolí kontroverzního podnikatele Mrázka, který byl  zavražděn o dva měsíce dříve před sídlem jeho firem na Praze 4. Kriminalisté zatím nezjistili žádné skutečnosti, které by prokazovaly jakoukoliv souvislost Kubínovy smrti s Mrázkovou vraždou.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.