Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za šálu Dělnické strany přišel řidič jen o prémie

Česko

  19:32
PRAHA - Řidič pražské tramvaje, který v lednu na palubní desku svého vozu umístil šálu s nápisem Dělnická strana a měl za to dostat výpověď ze zaměstnání, přijde jen o lednové prémie. Na svých internetových stránkách o tom dnes informoval týdeník Sedmička. Vedení pražského dopravního podniku se na trestu dohodlo s odboráři, k rozhodnutí je vedla obava z nepříjemných právních sporů.

Řidič pražské tramvaje je zřejmě sympatizantem krajně pravicové Dělnické strany. Její podporu dává jasně najevo. foto: Lidovky.cz

"Řidiče jsme nepropustili, strhli jsme mu jen lednové prémie. Rozhodlo především to, že za celých deset let, co u nás působí, neměl jediný kázeňský prohřešek," řekl personální ředitel dopravního podniku Tomáš Petana. Vedení společnosti poslalo řidiči na konci února i takzvaný vytýkací dopis. Znamená to, že v případě dalšího provinění dostane okamžitou výpověď.

Vedení dopravního podniku chtělo původně řidiče okamžitě propustit a odůvodnit to paragrafem v zákoníku práce, který hovoří o nedovoleném použití výrobního prostředku zaměstnavatele pro osobní potřebu zaměstnance, v tomto případě k propagaci dnes už soudem zrušené politické strany. Petana připustil, že na zmírnění původně očekávaného trestu měla vliv obava z komplikovaného pracovněprávního sporu.

"Po konzultacích s právníky jsme došli k tomu, že by dopravní podnik případný právní spor prohrál," uvedl Kryštof Veselka, předseda Základní organizace odborového svazu Dopravního podniku - elektrických drah. Řidič je jejím členem.

Incident se stal začátkem ledna na lince číslo dvě, která jezdí z Petřin na Červený vrch. Řidiče někdo z cestujících vyfotil a fotografii rozeslal médiím. Dopravní podnik se od záležitosti distancoval.

Dělnickou stranu zrušil průlomovým rozhodnutím ze 17. února Nejvyšší správní soud. Strana podle soudu podněcuje k násilí, usiluje o radikální změnu demokratického zřízení a uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů. DS proti verdiktu podala stížnost k Ústavnímu soudu.

Autor: