Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozpuštění Dělnické strany definitivně platí, soud odmítl stížnost

Česko

  9:13aktualizováno  9:44
BRNO - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Dělnické strany proti jejímu rozpuštění. Je tak s konečnou platností jasné, že strana v české politice končí. Proces s extremistickou stranou byl podle soudců spravedlivý, její rozpuštění oprávněné. V takzvaném návrhu, jak se tento podnět k Ústavnímu soudu formálně nazývá, strana jen opakovala výhrady a argumenty, s nimiž se vypořádal už Nejvyšší správní soud (NSS). Dnes to řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová.

Nejvyšší správní soud zrušil Dělnickou stranu. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Předseda strany Tomáš Vandas verdikt zatím nechtěl komentovat. "Je to pro mě nová věc," řekl. Pro stranu to znamená, že začne její likvidace.

"Z průběhu řízení a z výsledků dokazování před Nejvyšším správním soudem dle názoru soudců Ústavního soudu vyplývá, že činnost navrhovatelky (Dělnické strany) v mnohých aspektech vykročila z mezí volné soutěže politických stran," uvedla Pelcová.

DSSS

Na rozpuštěnou krajně pravicovou stranu navazuje Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), jež ve sněmovních volbách získala 1,14 procenta hlasů.

DSSS má stejné představitele, podobný program a symboliku. Přelila se do ní také členská základna.

Teprve s rozhodnutím Ústavního soudu pominul odkladný účinek a verdikt NSS je vykonatelný. Znamená to, že soudem jmenovaný likvidátor Radslav Janeček smí začít pracovat na ukončení činnosti Dělnické strany.

"Nejprve je vyzvu, aby předložili všechny doklady, účetnictví, rozpis majetku, případných dluhů, tak, abych věděl, jak na tom strana je," řekl Janeček.

Délku likvidace strany odhadl na přibližně čtyři měsíce, pokud půjde vše podle plánu. Likvidaci je nutné například ohlásit v Obchodním věstníku, aby se mohli přihlásit případní dlužníci.

Janeček uvedl, že s ním strana komunikuje, ale doklady dosud nepředložila s poukazem na to, že se odvolala, a tak je likvidace zatím předčasná. NSS podle ústavních soudců plně respektoval právo na spravedlivý proces.

Procesní námitky

Stranu seznámil se všemi důkazy, k nimž se také mohla vyjádřit. "Navíc celý proces bylo možno veřejně sledovat a veškeré relevantní materiály byly publikovány na webových stránkách Nejvyššího správního soudu," uvedla Pelcová. Ústavním soudcem zpravodajem byl František Duchoň.

Dělnická strana ve stížnosti tvrdila, že správní soud svým verdiktem popřel ústavní práva na svobodné vyjádření názorů a omezil svobodu sdružování.

Strana měla také procesní námitky. "K takovým závěrům soudci Ústavního soudu nedospěli," řekla Pelcová.

Xenofobní prvky

NSS rozpustil Dělnickou stranu průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem.

Strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.

Autoři: ,