Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Zakázku „vybírali“ magnetem

Česko

  10:11
PRAHA - Největší korupční aféra na ministerstvu obrany pokračuje. Protikorupční policie v minulých dnech obvinila 17 lidí včetně bývalého ředitele Vojenské ubytovací a stavební správy v Litoměřicích Ladislava Tesaře.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

Spolu se spřízněnými podnikateli podle policie v roce 2006 úmyslně zmanipuloval výběrové řízení na dodávku služeb pro armádu za téměř 15 milionů korun. Již loni policie v kauze obvinila prvních 26 lidí.

Losování účastníků výběrových řízení měli členové armádní mafie dobře „ošetřeno“. Zařízení bylo kovové. Jedna sada čísel od 1 do 30 byla magnetická, druhá, identická sada, byla vyrobena z nemagnetického materiálu. Čísla výherců byla na magnetech, aby si je losující nemohl splést. Zařízení nechal po dohodě s Tesařem vyrobit majitel pražské firmy Com-Tip Václav Krajíček.

Důkazy policisté získali především při loňských „šťárách“ na ministerstvu obrany a v bytech podnikatelů. Našli tam ale tolik materiálu, že jeho vyhodnocení trvalo přes půl roku.

Protikorupční služba se tentokrát vyvarovala získávání důkazů z telefonických odposlechů, které jí jako důkaz zamítl Ústavní soud. „Obhájci napadli odposlechy, které nám předalo vojenské zpravodajství, a soud jim vyhověl. Obdobnou ústavní stížnost tentokrát neočekávám,“ řekl LN šéf útvaru Jiří Novák.

Sedmnáctka obviněných se snažila ovlivnit výběrové řízení na provozování ubytoven a provozních středisek Vojenské ubytovací a stavební správy Litoměřic. Tesař se s Krajíčkem ještě před vyhlášením výběrového řízení domluvili, že zakázku vyhraje firma Hokra Spedition podnikatelovy manželky Zdeňky. Ministerstvo pak s firmou podepsalo smlouvu.

Podle náměstka ministryně obrany Františka Padělka, který má na starosti majetkové záležitosti resortu, ministerstvo smlouvy urychleně ruší. „Až na dvě smlouvy na dodávky služeb jsme všechny smlouvy z minulých let vypověděli. Čekali jsme pouze na podnět policie,“ řekl LN Padělek. Řadu věcí by si armáda měla zajišťovat sama. „Musíme zanalyzovat, co je pro nás levnější. V případě, že levněji vyjde externí firma, tak vyhlásíme nové výběrové řízení,“ vysvětlil Padělek.

Členům gangu hrozí až 15 let odnětí svobody.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...