Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zaútočí-li rakety, radar ochrání jako první Česko

Česko

PRAHA Hypotetická situace: na Evropu letí větší množství nepřátelských raket najednou. Žádná z nich by ovšem neměla trefit cíl na území České republiky.

Vyplývá to z podrobnějších informací o radarové smlouvě mezi Prahou a Washingtonem, které mají LN k dispozici.

Dokument má začátkem června nebo července podepsat v Praze šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová.

„Nastanou situace, kdy bude třeba se rozhodnout. Například: poletí 11 raket a my máme jen deset protiraket, tak by bylo zajištěné, že Česká republika bude vždycky chráněna. Že ta raketa namířená na nás se vždycky sestřelí,“ vysvětluje Veronika Kuchyňová-Šmigolová, šéfka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí ČR.

Přímo ve smlouvě tato přednostní ochrana uvedena není, vyplývá to ale z faktu, že se Češi budou podílet na přípravě prováděcích plánů pro případ útoku. Jinými slovy, budeme moci ovlivnit tyto plány v náš prospěch.

V hlavní smlouvě o umístění radaru na našem území je také uvedeno, že „radarovou stanici“, tedy její vnější hranici, bude střežit i česká vojenská policie. Spojené státy pak budou odpovídat za vnitřní bezpečnost a pořádek na stanici.

Na radaru v Brdech bude mít rovněž svou stálou kancelář český velitel, jmenovaný ministerstvem obrany. Ten dohlédne i na to, že stanice nebude Američany využívána k jiným účelům, než bylo dohodnuto.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

A kdy k podpisu smlouvy dojde? „Jsou dva termíny. Jeden je začátkem června, kdy bude summit Spojené státy - Evropská unie a kdy by se dalo uvažovat o tom, že by se Condoleezza Riceová odpojila od své delegace a přijela na chvíli do Prahy,“ uvedla KuchyňováŠmigolová. „A druhá možnost je potom někdy začátkem července, kdy zase bude Riceová cestovat někde na Blízkém východě a mohla by si tady udělat zastávku. Jaký den to bude, to ale ještě není přesně rozhodnuté,“ dodala šéfka odboru bezpečnostní politiky českého ministerstva zahraničí.

Jak je uvedeno v hlavní smlouvě, území radarové stanice zůstane podřízeno suverenitě České republiky. Čechům bude také příslušet vlastnické právo k radaru. Vymezené území ve vojenském újezdu Brdy pak budou Američané využívat bezplatně.

Pokud jde o přítomný personál, maximální počet osob na stanici by neměl překročit 250. Za běžného provozu by mělo být na stanici asi 100 uniformovaných příslušníků amerických ozbrojených sil a několik civilistů.

Výhradní velení a řízení operací protiraketové obrany je podle dalšího z článků smlouvy svěřeno Spojeným státům. Američané ale budou mít povinnost o všech operacích informovat českého velitele přítomného na radarové stanici. „Ten radar bude v zásadě běžně vypnutý. Jen třeba jednou za den ho pustí na čtvrt hodiny na takzvanou kalibraci, aby se podívali, jestli všechno funguje a je v pořádku,“ popsala fungování radaru Kuchyňová-Šmigolová. „Podstatně delší dobu by byl zapnut, jen kdyby letěla nějaká raketa. Kdyby byla opravdu nějaká hrozba,“ upřesnila.

Dohoda o radaru, kterou vyjednalo české a americké ministerstvo zahraničí, bude sjednána na dobu neurčitou. Výpovědní lhůta činí jeden rok. Další rok pak budou mít Američané na stažení svého personálu a vybavení. V tomto období bude možné radar aktivovat jen se souhlasem Česka.

„Podstatně delší dobu by byl zapnut, jen kdyby letěla nějaká raketa,“ řekla Kuchyňová-Šmigolová

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!