Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do osmi let zanikne 300 tisíc pracovních míst, horuje Jurečka za rekvalifikace

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka po jednání o důchodové reformě s prezidentem Petrem Pavlem foto: Radek Vebr, MAFRA

V příštích sedmi až osmi letech zanikne v Česku 300 tisíc pracovních pozic a milion pozic kvůli digitalizaci výrazně změní svou náplň práce. Je proto nutné masivně investovat do rekvalifikací a vzdělávání, a to zejména do digitálního, uvedl v pondělí při návštěvě Karlovarského kraje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Do roku a půl chce ministerstvo proškolit až 130 tisíc lidí.
  18:39

„Dnes máme poměrně přesně změřeno na základě dat od firem a i zkušeností ze zahraničí, že v příštích sedmi až osmi letech 300 tisíc pozic, tak jak je známe, zanikne. A u jednoho milionu pracovních pozic dojde k výrazné změně charakteru činnosti a bude to především důsledek digitalizace, kde ty pozice budou vyžadovat digitální kompetence těch lidí,“ uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce ČR proto chtějí masivně investovat do lidského kapitálu a podpořit rekvalifikace a digitální vzdělávání.

Vyčleněno na to je pět miliard korun. U digitálního vzdělávání chce ministerstvo v následujícím roce a půl proškolit až 130 tisíc lidí, kteří tak mají zvýšit své kompetence v digitálních technologiích. Vzdělání mají zajišťovat samy firmy, nevládní organizace, ale největší podíl bude ležet na úřadech práce. Pomoci v tom má i takzvaný vzdělávací e-shop rekvalifikace www.jsemvkurzu.cz. Do digitálních vzdělávacích kurzů už v Česku vstoupilo 18 539 lidí, úspěšně je dokončilo 13 379 lidí. Větší podíl z toho mají ženy.

O rekvalifikace a kurzy je zájem i v Karlovarském kraji, meziročně se do nich hlásí asi dvojnásobek lidí, uvedl ředitel Úřadu práce v Karlových Varech Pavel Kučera.

Podle Kučery je v Karlovarském kraji větší podíl obyvatel, kteří jsou takzvaně digitálně vyloučení. To jim pak snižuje možnosti uplatnění na trhu práce. V Karlovarském kraji se do rekvalifikací zapojilo od začátku roku zhruba 600 lidí, z toho asi 450 je už dokončilo.

Autoři: ,

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...