Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Západ Ukrajiny oslavoval banderovce, východ bouřil

Česko

Ukrajince rozděluje názor na vlastní dějiny a kontroverzní banderovce.

KYJEV/PRAHA Na Ukrajině se letos poprvé oficiálně oslavuje založení Ukrajinské povstalecké armády (UPA), přestože to jsou už pětašedesáté „narozeniny“. Výnos o oslavách i poskytnutí humanitární pomoci veteránům UPA podepsal 12. října prezident Viktor Juščenko. To byl také jeden z důvodů, proč měla včera ukrajinská policie pohotovost. Policisté obklíčili centrum Kyjeva, kde se shromáždili komunisté a členové Progresivní socialistické strany, aby uctili památku obětí fašismu. Starší lidé prezidenta Juščenka za páteční výnos ostře kritizovali a nad hlavami drželi hesla: „Pryč z Ukrajiny natovsko-banderovská junto“ či „Sláva sovětskému národu, vítězi nad fašismem“. Řečníci požadovali zastavení rehabilitace „neofašistů a banderovců“.

Ve stejnou dobu se na nedalekém Sofijském náměstí sešlo asi 5000 stoupenců hnutí „Svoboda“, Kongresu ukrajinských nacionalistů a organizace UNA-UNSO vyzbrojených státními vlajkami Ukrajiny. Ti si vzali prezidentský výnos naopak k srdci a vzpomínali i na Stěpana Banderu, slavného vůdce ukrajinských ozbrojených oddílů, které podle části historiků bojovaly za 2. světové války jak proti nacistické, tak proti stalinské sovětské armádě. Bandera se dočkal i odhalení bronzového památníku, který od soboty stojí v západoukrajinském Lvově.

Jestliže Banderu a jeho vojáky považují na západě Ukrajiny za hrdiny, vlastence a bojovníky za ukrajinskou nezávislost, pro obyvatele proruského východu jsou to vlastizrádci, kteří mají na svědomí mj. i vraždění ukrajinských židů. Podobně se na věc dívá i ruský prezident Vladimir Putin, který minulý týden na setkání s židovskými organizacemi kritizoval Evropu za lhostejný vztah k oslavování „nacismu“ v Pobaltí a na Ukrajině.

Naopak prezident Juščenko se zasazuje o smír a chce udělat rovnítko mezi účastníky Velké vlastenecké války na straně Rudé armády a Ukrajinskou povstaleckou armádou. Při podepisování výnosu o oslavách UPA argumentoval nutností „upevnit občanskou jednoty a konsolidovat společnost“. Dokument ale způsobil pravý opak. Komunisté dokonce Juščenka obvinili z porušení ústavy, neboť svým výnosem prý podpořil „ideologii, kterou odsuzuje celé světové společenství“. Podle levicových sil totiž příslušníci UPA přísahali věrnost nacistickému Německu a „bojovali proti vlastnímu národu“.

Otázka „banderovců“ se stala i zbraní v předvolebních bojích. Používá ji často i Rusko, které se tak snaží ovlivňovat vývoj na Ukrajině ve svůj prospěch. Například před posledními parlamentními volbami uvedl ruský kanál RTR-Planeta, který má nejvíce diváků právě na Ukrajině, film „Ukrajinský nacionalismus“. Ten pojednává pouze o zvěrstvech, kterých se nacionalisté dopouštěli a naznačuje, že „oranžoví“ jsou jejich pokračovateli.

Ukrajinská povstalecká armáda vznikla 14. října 1942. Některé její části bojovaly proti Rudé armádě, tak proti nacistům. Boje na západě Ukrajiny proti sovětům pokračovaly i po válce.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat