Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zástupci studentů s pracovní povinností nesouhlasí. Představuje prý velký zásah do studia i osobního života

Nemocniční péče v Kolíně o koronavirové pacienty. foto:  Petr Topič, MAFRA

PrahaBudějovice - Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví na nařízení pracovní povinnosti pro studenty zdravotnických oborů. Vyzvala proto vládu, aby se studenti mohli zapojovat do pomoci dál dobrovolně, tak jako jich to řada po celý uplynulý rok dělala.
  11:54aktualizováno  12:39

Nařízení pracovní povinnosti, které ve čtvrtek avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), podle komory přestavuje pro studenty velký zásah do studia i osobního života, sdělila tajemnice SK RVŠ Anna Kruljacová.

Připravujeme pracovní povinnost i pro studenty, oznámil Blatný. Bude o tom jednat vláda

Blatný při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně řekl, že jeho ministerstvo připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích pro studenty některých středních a vysokých škol. Uvedl, že se na tom dohodl s vedením vysokých škol a ministerstvem školství. Rozhodnout by se mělo v pátek, pravděpodobně o tom bude jednat vláda. Ministerstvo školství se snaží na návrh ministerstva zdravotnictví najít se zástupci škol přijatelný kompromis, i když samo není zastáncem pracovní povinnosti, řekla ve čtvrtek mluvčí úřadu Aneta Lednová. Proti pracovní povinnosti studentů opakovaně vystupovali i děkani lékařských fakult.

„Připojujeme se k dlouhodobému názoru Asociace děkanů lékařských fakult a apelujeme zejména na ministra zdravotnictví, aby si uvědomil, jakým velkým zásahem do studijního a osobního života studentů je vyhlášení pracovní povinnosti s ohledem na jejich roční obětavé zapojení do boje proti koronaviru,“ uvedl dnes předseda SK RVŠ Michal Farník. Komora zároveň vyzvala členy vlády, aby se studenti mohli do pomoci zapojovat dál na základě dobrovolnosti a zohledňovala se jejich práva, včetně práva na vzdělávání.

Povinnost by se neměla týkat prvních a šestých ročníků

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by se pracovní povinnost v nemocnicích neměla týkat prvních a šestých ročníků. Ministerstvo ale chce povolat i některé středoškolské studenty. Upřesnění, o které studenty by se mělo jednat, dostane úřad během dopoledne v dokumentu od ministerstva školství.

Blatný v pátek řekl, že již mluvil s děkany a rozumí jejich požadavku, aby nebyli studenti nadměrně zatěžováni. „Domluvili jsme se na nějaké formě možnosti povolávání. Tato bude dnes finalizována do návrhu usnesení vlády, který bude předložen,“ řekl Blatný. Dodal, že by měli být nasazováni tak, aby to co nejméně ovlivnilo jejich výuku. Podle domluvy by pracovní povinnost neměla být nařízena studentům prvních a šestých ročníků.

Předseda poslanců TOP 09 a lékař Vlastimil Válek uvedl, že si úplně nedokáže představit praktické využití studentů. Ti z nižších ročníků podle něj nemají praxi v nemocnicích, ale ani studenti vyšších ročníků nemají příliš zkušeností. „Když dám na druhou misku vah to, že se jim blíží státnice, (...) tak si myslím, že tato miska vah je daleko závažnější, než teoretická pomoc,“ řekl Válek novinářům ve Sněmovně.

Hejtmani mohou od čtvrtka nařídit pracovní povinnost lékařům a ostatním zdravotníkům, rozhodla vláda

Pracovní povinnost studentům zdravotnických oborů uložila vláda za epidemie koronaviru zatím dvakrát, působili především jako pomocný zdravotnický personál. Pracovní povinnost se týkala mimo jiné studentů čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. Loni na jaře trvala od poloviny března zhruba dva měsíce, druhá pracovní povinnost skončila studentům také po dvou měsících v polovině prosince. Studenti, kteří v nemocnicích pracovali dobrovolně nebo tam měli pracovní smlouvu, mohli v zařízeních zůstat.

Od čtvrtka mohou hejtmani a primátor hlavního města do nemocnic, které jsou přetížené, povolat zdravotníky z ambulantního sektoru. Některé kraje už uvedly, že této možnosti využijí.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč